Tohle vám o bratislavském summitu v novinách nenapíšou. "Malí blbečkové z Visegrádu" tam prý mocnou Merkelovou porazili

18.09.2016 7:41

Martin Jaroš se narodil v České republice, ale dnes působí jako manažer v katarském hlavním městě Dauhá. Ze své pozice pozorovatele zvenčí ohodnotil výsledky bratislavského summitu EU. A prozrazuje něco, co prý žádný komentátor ještě neprozradil. Malí blbečkové z Visegrádu porazili mocnou Angelu Merkelovou.

Tohle vám o bratislavském summitu v novinách nenapíšou. "Malí blbečkové z Visegrádu" tam prý mocnou Merkelovou porazili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bratislavský hrad

„Lidi, teď v pátek se stala věc, která by neměla jen tak zapadnout. My, malí chudí blbečkové z Visegrádu, jsme vám normálně PORAZILI Angelu Merkelovou i toho béčkového bijce Jeana-Clauda Junckera. Stalo se to na té skupinové terapii, co měla EU v Bratislavě, a kupodivu to žádný český komentátor ještě nezmínil. Tak to tu napíšu za ně,“ zahájil manažer na sociální síti Facebook.

Zaprvé se ukázalo, že povinné kvóty na uprchlíky jsou opravdu mrtvé. Teď už definitivně. Kromě toho německá kancléřka Merkelová a spol. začínají přicházet na chuť výkladu solidarity očima V4. Nejde o solidaritu v přerozdělování migrantů, ale o solidaritu posílání policistů na vnější hranice EU, aby se posílily. Teď tedy konečně můžeme říkat, že Visegrádská skupina dokázala v EU něco podstatného. Bratislavský summit také ukázal, že EU není žádnou totalitní organizací a být jejím členem zase není tak špatné.

„EU zase není tak špatná. Podívejte, oni nás nezlomili. Ano, dělali vlny a hrozili, že nám vezmou svačinu (což si zapamatujme), ale nakonec nás nedonutili udělat něco, co bychom nechtěli. To není zas tak hrozné. Jestli čtyři malé a okrajové státy zmůžou něco takového, tak ta EU není úplně nefér a nepoučitelná. To bych rád, abychom si všichni uvědomili,“ pokračoval Jaroš.

Ještě aby nevznikla mýlka, já jsem docela PRO uprchlíky...

Politici Visegrádu viděli dříve než jiní, že do Evropy míří uprchlíci z různých koutů světa, jimž nejde o život v míru a v liberálních demokraciích. Že jim jde o to, předělat Evropu k obrazu svému. Češi, Slováci, Poláci i Maďaři to předvídali a dokázali o tom přesvědčovat ostatní. Do úmoru. A pomohlo to. Ukazuje se tedy, že v EU má smysl bojovat za to, v co věříme.

„Ještě aby nevznikla mýlka, já jsem docela PRO uprchlíky. Věřím na přístup přátelský, ale pevný (friendly but firm). Pomohl bych stoprocentně všem trpícím (což zdaleka není každý) a klidně bych si vybral i některé ekonomické migranty (jsem pro bodový systém). Takže jsem větší sluníčko než celá naše vláda dohromady. Ale kvótám jsem se vždycky smál a otevřené hranice Evropy jsem měl za trestuhodně naivní,“ napsal také Jaroš.

Jaroš doslova napsal:

Lidi, teď v pátek se stala věc, která by neměla jen tak zapadnout. My, malí chudí blbečkové z Visegrádu, jsme vám normálně PORAZILI Angelu Merkelovou i toho béčkového bijce Jean-Claude Junckera. Stalo se to na té skupinové terapii, co měla EU v Bratislavě, a kupodivu to žádný český komentátor ještě nezmínil. Tak to tu napíšu za ně.

1. Kvóty jsou mrtvé. Ale fakt. Tohle byl první summit, na kterém už slovo kvóty prakticky nepadlo. Angela a spol. potichu uznali, že tenhle nesmyslný a nerealizovatelný návrh je od začátku potrat - přesně tak, jak to celou dobu tvrdí V4.

2. Celá EU chce najednou bránit vnější hranici. Najednou se dávají miliardy Bulharsku, najednou se začal oceňovat systém "pružné solidarity" navržený právě Visegrádem. To znamená, že místo přijetí kvót raději pošleme naše policajty na hranici - tedy opět přesně to, co V4 hlásá už rok.

Lidi, zapamatujte si tohle datum. Vysmívaný Visegrád, který všichni od bruselských potentátů po výrobce paštik berou jako region druhé kategorie, si přece jen něco vyvzdoroval. I ten blbeček vzadu může mít někdy pravdu, třebaže to premianti v první lavici nikdy nahlas nepřiznají. Berme to jako velký diplomatický úspěch Visegrádu - ale taky jako potvrzení, že ta EU zase není tak špatná. Podívejte, oni nás nezlomili. Ano, dělali vlny a hrozili, že nám vezmou svačinu (což si zapamatujme), ale nakonec nás nedonutili udělat něco, co bychom nechtěli. To není zas tak hrozné. Jestli 4 malé a okrajové státy zmůžou něco takového, tak ta EU není úplně nefér a nepoučitelná. To bych rád, abychom si všichni uvědomili.

Ještě aby nevznikla mýlka, já jsem docela PRO uprchlíky. Věřím na přístup přátelský, ale pevný (friendly but firm). Pomohl bych stoprocentně všem trpícím (což zdaleka není každý) a klidně bych si vybral i některé ekonomické migranty (jsem pro bodový systém). Takže jsem větší sluníčko než celá naše vláda dohromady. Ale kvótám jsem se vždycky smál a otevřené hranice Evropy jsem měl za trestuhodně naivní. Vím sám moc dobře, že to v některých částech světa spustilo hotovou zlatou horečku a že v rámci toho Klondajku šli do Evropy i borci, kterým jsou nějaké liberální hodnoty u zadku a kteří si tu Evropu chtějí zrekonstruovat po svém. Což možná Visegrád tušil lépe než leckdo v západní Evropě. Nechme si to sebevědomí - a když v něco fakt věříme, tak za to bojujme. Vyplatí se to.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

9:53 Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

Ekonom Lukáš Kovanda se ve svém komentáři věnoval prognózám amerických bank, které upozorňují na to,…