Tomáš Cikrt se naštval kvůli tomu, co vysílala ČT: Prý to byly bludy

17.06.2015 11:25

Veřejnoprávní Česká televize odvysílala pořad, který byl údajně založen na manipulaci s fakty. Upozornil na to server Lidovky.cz. Jednalo se o pořad Nedej se plus a jeho díl nazvaný „Utajená data“, který se vysílal sedmého června. Zmíněný pořad se zabýval vedlejšími účinky očkování. To podle jeho odpůrců údajně způsobuje autismus.

Tomáš Cikrt se naštval kvůli tomu, co vysílala ČT:  Prý to byly bludy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Cikrt

Odborníkům vadí, že reportáž dávala prostor jen zastáncům protivakcinačního hnutí a chyběly v ní naopak hlasy lékařů a vědců, kteří by se k otázce vyjádřili odborně, nikoli jen na základě svých domněnek.

Začátek vysílání patřil informacím o tom, že američtí vědci údajně falšovali, případně zatajovali informace o tom, že „některé vakcíny mohou způsobovat poruchy centrálního nervového systému a následně těžká onemocnění“. Odpůrci očkování navíc v reportáži poukazují na údajně zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku vakcínou MMR. Ta poskytuje ochranu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky si ale nemyslí, že by byly utajeny nějaké studie dokazující tvrzení o vzniku autismu v souvislosti s očkováním. „Představa, že byla nějaká data cíleně tajena, je na úrovni ‚utajovaní‘, že Armstrong a Aldrin na Měsíci ve skutečnosti nebyli,“ řekl.

Pořad prý šíří nesmysly, které byly spolehlivě vyvráceny

Teorie, že očkování způsobuje autismus, má prý svůj počátek na konci 20. století, kdy se dnes již bývalý lékař britského původu Andrew Wakefield dopustil podvodu, na kterém se snažil zbohatnout. Posléze kvůli tomu přišel o licenci. Jeho myšlence, kterou se nikdy i přes četné pokusy nedokázalo potvrdit, však stále věří tisíce rodičů po celém světě.

Na kontroverzní pořad upozornil Tomáš Cikrt, bývalý mluvčí Ministerstva zdravotnictví a nynější šéfredaktor Zdravotnického deníku. Právě jeho server na prý „neobjektivní“ a „nevyváženou“ reportáž upozornil.

„Šíří lži, nesmysly a konspirační teorie, které byly opakovaně v zahraniční i domácí odborné (ale dokonce i laické), literatuře spolehlivě vyvráceny. Tyto informace jsou snadno veřejně dostupné. Je psí povinností redaktorů si tvrzení svých respondentů ověřit, anebo požádat o kritický rozbor odborníky, kteří problematice rozumí,“ napsal Cikrt ve své kritické poznámce zveřejněné na webu.

Celý text je ZDE

Inkriminovaný pořad ČT najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bum! Klaus ml. udeřil. Uteče k němu další poslanec

19:30 Bum! Klaus ml. udeřil. Uteče k němu další poslanec

Václav Klaus ml. dnes plánuje vyslovit vládě nedůvěru i za svou novou platformu Trikolóra. Vláda ale…