Tomáš Halík: Nenávistí k muslimům vyvoláte světovou válku. Tak hroznou, jakou dějiny ještě nepoznaly

10.12.2015 7:21

Katolický kněz, religionista a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík varuje před házením muslimů do jednoho pytle s extremisty. Na každého muslima nemůžeme dle Halíkova názoru automaticky pohlížet jako na teroristu. Pokud s tímto „nálepkováním“ nepřestaneme, mohlo by se nám stát, že vyvoláme světovou válku, jakou dějiny ještě nepoznaly.

Tomáš Halík: Nenávistí k muslimům vyvoláte světovou válku. Tak hroznou, jakou dějiny ještě nepoznaly
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Halík v komentáři pro katolický server Katyd.cz uvádí, že bychom si měli stále připomínat, že Islámskému státu jde v prvé řadě o vyvolání války mezi islámem a Západem. „Chtějí na svou stranu získat 1,6 miliardy obyvatel islámského světa tím, že jim namluví, že Západ nenávidí islám, že nebojuje proti extremistům, nýbrž proti islámu jako takovému a proti všem muslimům,“ tvrdí katolický kněz.

Všichni ti na Západě, kdo nevidí zásadní rozdíl mezi extremisty a islámem, jsou dle jeho názoru vítanými spojenci islamistických extremistů, kteří se prý z nich radují ještě více než z evropských pomatenců, kteří vstupují do jejich řad, neboť svým černobílým viděním světa vhání muslimy včetně uprchlíků v Evropě do náručí extremismu.

Pokud se Islámskému státu s vydatnou podporou Martina Konvičky a dalších „islamobijců“ podaří přesvědčit muslimský svět, že Západ muslimy a islámskou kulturu jako celek nenávidí, bude dle Halíka skutečně zle. „Pak by nás čekala válka nikoli mezi extremistickou sektou a civilizovaným světem, nýbrž mezi dvěma mocnými civilizacemi, světová válka, jakou dějiny ještě nepoznaly,“ obává se religionista

Češi a jejich předsudky o islámu

Halík upozorňuje, že předsudkům se daří z mnoha důvodů zvláště v naší zemi – také prý proto, že s muslimy prakticky žádné přímé zkušenosti nemáme a náboženské vzdělání Čechů je zcela tristní, včetně mnoha křesťanů. „Ozývají-li se – nejen na shromážděních neofašistů, ale i v křesťanských chrámech – výroky, že křesťanství má Boha lásky a milosrdenství, a islám jiného Boha, nelítostného Boha nenávisti, že křesťanství je náboženství života a islám náboženství smrti, je třeba jasně říci, že tyto výroky jsou nejen z odborného teologického a religionistického hlediska naprosto neudržitelné, že jsou dokonce na hranici trestného činu podněcování k nenávisti, nýbrž že jsou především nesmírně společensky nebezpečné,“ říká Halík s tím, že takové populisticky líbivé emotivní generalizace a démonizování druhých, kteří tu s námi budou žít, by žádný morálně a odborně odpovědný člověk neměl vypustit z úst.

Religionista v této souvislosti podotýká, že i v Bibli nalezneme problematické výroky. „Když nám někdo cituje z Koránu nikoliv to, co je tam krásného a moudrého, nýbrž jisté strašné věty, měli bychom pokorně vědět, že možná ještě horší věty jakožto Boží příkazy můžeme najít v Bibli: blahoslavení těch, kdo malým dětem nepřátel roztříští lebky o skálu, či příkaz ke genocidě nepřátelských kmenů včetně nemluvňat, co močí na skálu,“ dává Halík příklady, na základě kterých by mohlo být i křesťanství pranýřováno z krvežíznivosti.

Celý komentář ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Onderka z ČSSD spustil: Andrej Babiš je vlastník ANO, to si tu nemusíme vykládat... A ministr Ťok se rozčílil

12:14 Onderka z ČSSD spustil: Andrej Babiš je vlastník ANO, to si tu nemusíme vykládat... A ministr Ťok se rozčílil

V nedělní Partii televize Prima proti sobě zasedli ministr dopravy v demisi za hnutí ANO Dan Ťok a s…