Tomáš Sedláček kárá Čechy: Nevěříte EU, nevěříte svým vlastním politikům... Nerozumíte světu

25.09.2017 7:38

Ekonom Tomáš Sedláček má za to, že by Česko mohlo v EU dokázat hodně, kdyby chtělo. Jenže ono moc nechce. EU nesnáší. Nesnáší ale i svou domácí politickou reprezentaci. V textu pro server iHNed.cz se Sedláček zamýšlí nad tím, proč tomu tak je.

Tomáš Sedláček kárá Čechy: Nevěříte EU, nevěříte svým vlastním politikům... Nerozumíte světu
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček

Česká republika je dnes ekonomickým premiantem Evropské unie. Naše ekonomika jede tak dobře, že tomu tak už pěkných pár let nebylo. Kdybychom chtěli, mohli bychom vstoupit do eurozóny a zapojit se do formování pevného jádra eurozóny. Jenže to bychom si museli napřed říci, zda chceme do tohoto jádra patřit. Museli bychom mít nějaké vize a ty podle Sedláčka nemáme. Místo vizí nastoupila skepse.

Za pozornost stojí, že zdaleka nejde jen o skepsi vůči EU. Evropské unii věří jen asi 30 procent Čechů. Za námi už je jen Řecko, které však prošlo tvrdou ekonomickou krizí. Česká ekonomika naproti tomu šlape na plné obrátky. Kromě nedůvěry vůči EU vyjadřují Češi nedůvěru i vůči svým vlastní českým politikům.

Celý komentář naleznete zde.

„Dobře, člověk si řekne, nemáme rádi, když nás vede někdo jiný. Důvěřujeme aspoň našim, kteří nás vedou? Pokud se podíváme na důvěru v náš vlastní parlament, zjistíme, že i zde má Česko prazvláštní prvenství. Ze všech zemí EU důvěřujeme (svým vlastním, námi vybraným a námi zvoleným) poslancům a senátorům nejméně. Průměr EU důvěřuje svému parlamentu ze 36 % (EU se tedy důvěřuje snadněji než vlastním národním parlamentům). Jenže u nás je důvěra ve vlastní zvolené 12 %(!). Zde tedy předčíme úplně všechny, i Řecko (13 %). Tolik Eurobarometr,“ upozornil Sedláček.

Ukazuje se prý také, že Češi nerozumějí světu. Mnozí Češi vůbec netuší, co se ve světě děje, „která bije“, píše doslova Sedláček, a to je podle jeho názoru velká škoda. Kdybychom se více zajímali o to, jak se prosadit ve vědě, jak znovu ukázat krásu českého umění a tak podobně, neměli bychom možná potřebu řešit, zda k nám přijde 13. uprchlík, nebo nepřijde.  

„Ze všech národů EU máme nejmenší pocit, že rozumíme světu kolem. Jen 8 % z nás má za to, že tuší, ‚která bije‘ a co se to vůbec ve světě děje. Člověk, který má přehled světový a obecný, si snadno udělá přehled o věcech domáckopolitických,“ posteskl si ekonom.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …