Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

24.09.2021 20:20 | Rozhovor

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepotkávají s realitou v energetice a v infrastruktuře. Příklad Německa, které nám předkládá své plány na zavírání jaderných elektráren a konec spalování uhlí, aby se nakonec dostalo k nejvyšším emisím v historii (2021), je jasným příkladem „přepálenosti“ plánů. Říka Zdeněk Chmelík, kandidát TOP 09 v Libereckém kraji.

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Spolu dáme Česko dohromady. (vlevo Zdeněk Chmelík)

„Se strukturou naší energetiky se nám někdo snaží vnutit svoji cestu, a zároveň si ve stínu možných budoucích problémů vybuduje Nord Stream 2, který je jasnou pojistkou pro případ, že by to nevyšlo. Naše pojistka je kde? Kdo nám dodá energii, až za pár let přestaneme spalovat uhlí a vyplní se hrozby ekologů, že plyn a biomasa už nebudou nízkoemisní zdroje energie? Budeme závislí na dodávkách z Německa?“ ptá se dvojka koalice Spolu v Libereckém kraji  Zdeněk Chmelík (TOP 09). 

Zdeněk Chmelík, dvojka kandidátky Spolu v Libereckém kraji, je profesí strojař. Jak se dívá na návrhy Evropské komise ohledně Green Dealu, neboli Zeleného údělu s ohledem na naši průmyslovou zemi? „Náš postoj ke spotřebě a získávání energií je zcela jistě nutné přehodnotit s ohledem na dopady, které ničí naší planetu. Tedy tu myšlenku nepovažuji vůbec za špatnou a je jisté, že snižování zátěže pro planetu a adaptace na změnu klimatu jsou věci, před kterými nemůžeme strkat hlavu do písku. Cesta je nastolena správně, zavádějící je její technické provedení a cílování,“ domnívá se. 

„Jako člověk z výrobní praxe a s pravicovým smýšlením se prostě nemohu smířit s tím, že planetu zachrání neexistující technologie, která se všem naprosto bezprecedentně vnutí bez ohlížení se na technicko-sociální dopady. Tedy Green Deal v současné podobě není realizovatelný bez přenosu technicko-sociálních dopadů na další generace. Otázkou také zůstává, zdali změna klimatu přinese tolik problémů, aby převýšily problémy plynoucí z dopadů splnění cílů stanovených Green Dealem. Osobně mám za to, že nikoliv,“ je přesvědčen.

Česká republika je hodně zaměřena na průmysl automobilový – viz mladoleslavská Škodovka. Automobily se spalovacími motory však mají skončit poměrně  brzy – do roku 2030 – a nahradit je elektromobily, které jsou aspoň zatím dost drahé a moc lidí si je nekupuje. Nemá tohle potenciál poškodit naši ekonomiku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo má plodit děti? A co Jiří Pospíšil? Novinář se zamyslel

6:58 Kdo má plodit děti? A co Jiří Pospíšil? Novinář se zamyslel

Redaktor Reflexu Oliver Adámek si na sociální síti X povzdechl nad tím, jak lidé řeší, kdo má nebo n…