Topolánkovi hrozila sankce až 500 000 korun za to, že nestihl u úřadu zaregistrovat svůj účet do 7. listopadu. Úřad dnes také Topolánkův transparentní účet zveřejnil na svém webu.
Zákon podle Hudečka stanoví, že kandidáti musejí svůj volební účet oznámit kontrolnímu úřadu do pěti dnů od vyhlášení voleb. Neřeší ale situaci, kdy se uchazeč o účast ve volbách rozhodne kandidovat až později. Úřad proto za nejzazší termín, ke kterému by měl být účet v bance zřízen, označil termín podání kandidátní listiny na ministerstvu vnitra, tedy 7. listopad. Hudeček podotkl, že následně je úřad ochoten tolerovat pětidenní technickou lhůtu na vyřízení dalších formalit a na minimálně neformální, například telefonické oznámení založení účtu.
Podle informací z Topolánkova transparentního účtu byl termín jeho zřízení 7. listopad, kdy na něj také začaly plynout první finanční dary. Hudeček proto poznamenal, že úřad zatím nevidí důvod, proč by s Topolánkem zahajoval správní řízení a případně mu uložil pokutu.
Topolánek má na účtu zhruba 370 000 korun. Z toho 100 000 korun si poslal sám, 50 000 korun mu daroval Leo Matloch, jednatel firmy VAE Controls, ve které byl Topolánek generálním ředitelem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp