Topolánkovy výdaje jsou horentní: Kde na to bere?

03.08.2010 9:01

Mirek Topolánek zřejmě dříve jako politik přiznával menší příjmy, než jaké ve skutečnosti měl. Přesto, že se finančně vypořádal se svou bývalou manželkou Pavlou, a vypadalo to, že již žádné peníze nemá našetřeny, rozhazuje, kde se dá.

Topolánkovy výdaje jsou horentní: Kde na to bere?
reklama

Pochybnosti o majetkových poměrech expremiéra a někdejšího šéfa ODS Topolánka vyvstaly hlavně v souvislosti s jeho ostře sledovaným rozvodem s bývalou ženou Pavlou, který proběhl letos 23. února. Topolánková měla dostat téměř vše, Topolánek nic.

Zatímco Pavla Topolánková nedávnou koupila novou nemovitost - chatu v hodnotě dva a půl milionu korun, kterou přidala k bytu na pražských Hradčanech a chatě v Čeladné, a navíc dostala od manžela v hotovosti i 1,8 miliónu korun, Topolánek opět odjel na dovolenou do Toskánska. Pronájem této vily stojí přitom 750 tisíc měsíčně. Podle předpokladů ale měl být expremiér spíše  za chudáka, neboť se po jeho rozvodu zdálo, že je od exmanželky oškubaný jako slepice. Jenže asi není.

Navíc si totiž Topolánek s novomanželkou Lucií Talmanovou platí ještě drahý pronájem bytu v centru Prahy, kde se běžně nájmy šplhají do desetitisíců, exmanželce platí zbytek hypotéky na byt na Hradčanech a synovi Tomášovi z prvního manželství proplácí i nákladná studia v USA. Kde ale na to Topolánek bere?

Vydělal si snad na blahobyt v posledních měsících?

Po odchodu z politiky se přitom z něj stal živnostník. Oprávnění mu 20. dubna vydal živnostenský úřad v Praze 1. Přesto, jak informovaly deníky Blesk a Právo, jeho nynější příjmy na takový nákladný a luxusní život všech osob - tedy nové manželky, syna Nicolase a syna Tomáše, se vší pravděpodobností nestačí. Prostou matematikou se totiž dá sečíst, že ještě jako premiér si sice vydělal slušné peníze (164 900 tisíc hrubého plus 21 100 nezdaněných náhrad), ovšem ty mu asi v kasičce nezbyly.

Zatajil tak snad bývalý premiér některé své příjmy z dřívější doby? To podle Práva má zjistit policie. Na ní se totiž zřejmě obrátí organizace Transparency International.

„Policie s finančním úřadem mohou zjistit, jaké měl expředseda vlády kdy skutečné příjmy a odpovídají-li jim výdaje," vysvětlila Právu právnička organizace Radka Pavlišová.

Topolánkové plat na hotovostní výdaje nastačí

Pochybnosti o majetkových poměrech expremiéra navíc posilují obavy o tom, kde na koupi nové chaty u obce Petrova Pavla Topolánková vzala. Částku dva a půl milionu totiž zaplatila hotově, a to přitom jako kancléřka Vysoké školy finanční a správní v Praze, může brát kolem 40 až 50 tisíc korun hrubého měsíčně. A to by jí na koupi chaty i se všemi penězi od exmanžela rozhodně nestačilo.

„Před třemi lety v anketě Práva Topolánek řekl, že nevlastní ani žádný vůz, ani další nemovitost kromě bytu a chaty. Dále uvedl „úspory po koupi bytu nízké","podotklo k tomu Právo.

Kromě toho, že nyní pobývá Topolánek se ženou a synem Nicolasem v  italském Monte Argentariu, kde si nemovitosti před časem koupil za 126 miliónů korun Topolánkův exministr Aleš Řebíček, pořádá totiž i další výlety po Evropě.

„Ještě předtím než v dubnu předal Topolánek pravomoci předsedy ODS Petru Nečasovi, si vyjel s kamarády a Talmanovou na výlet do Rakouska. Účet za pobyt v romantickém zámečku Dürnstein se mohl podle médií vyšplhat až ke 170 tisícům," podotýkají média.

V červnu se pak v pražském pětihvězdičkovém hotelu s Talmanovou oženil: následovala svatební cesta  - opět do vily v Toskánsku.

Talmanová se luxusu nevzdává

Navíc podle Blesku Lucie Talmanová ani v nynější době, kdy již není místopředsedkyní parlamentu, nezaostává ve své zálibě nákupu značkového oblečení a předražených kabelek s nápisy LV.   

„Otázka, zda-li by měl bývalý předseda vlády transparentně objasnit své majetkové poměry, ta se týká politické korektnosti," uzavřela právnička Pavlišová z Transparency International.

Foto: Hans Štembera

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…