Totální parlamentní peklo v Řecku: Levice se bouří, premiér to skoro nezvládá. Prší rezignace a nikdo neví. Lidé vyšli do ulic

15. 7. 2015 16:21

V Řecku nyní probíhá ostrá politická debata. Premiér Tsipras se snaží získat potřebnou většinu k odsouhlasení přísných reforem, které po něm chtějí řečtí věřitelé, a nesetkává se s valnou podporou. Jeho vlastní strana s ním nesouhlasí a někteří politici dokonce již rezignovali. Informuje The Guardian.

Totální parlamentní peklo v Řecku: Levice se bouří, premiér to skoro nezvládá. Prší rezignace a nikdo neví. Lidé vyšli do ulic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Grexit, ilustrační foto

Dnes v noci čeká Řecko klíčové hlasování, zda se podvolí podmínkám, které pro ně nastavila Troika, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka. Pokud tyto podmínky neprosadí, nedostane Řecko potřebnou záchrannou půjčku.

Velkou ranou pro Tsiprase ještě před začátkem samotného hlasování však byla rezignace řecké náměstkyně ministra financí Nadii Valavaniové, která popsala probíranou dohodu jako „agónii“ s tím, že nemůže nadále sloužit vládě, která chce přijmout takovéto podmínky. Varovala, že „národ čeká drtivá kapitulace jeho věřitelům v Bruselu“.

Aby se Tsiprasovi podařilo dohodu prosadit, potřebuje přesvědčit svou vlastní stranu. Pokud by se totiž zvedl počet rebelů nad 40, dohoda by byla ztracená. Mezitím rezignoval další jeho spolustraník, tajemník ministerstva financí Manos Manousakis.

Celý text zde

V řeckém parlamentu to nyní vypadá, že Tsipras ztrácí půdu pod nohama, a tak vyzval svoje spolustraníky: „Pokud máte nějakou alternativu, tak mi ji pojďte říct,“ jak informuje korespondentka The Guardian Helena Smithová.

Opoziční strana Nová demokracie, která podle všeho plánuje hlasovat pro uzavření dohody, před chvílí začala uzavřené jednání, protože i mezi jejími členy se nacházejí rebelující odmítavé hlasy.

Aktuality k jednání zde

Pokud dohoda projde, Řecko čekají zvýšení daní, škrty v rozpočtu, důchodová reforma, která má oddálit odchod do důchodu a postupně i snížit důchody samotné a nejen to. Jedním z nejkontroverznějších bodů dohody je založení fondu pod správou řeckých věřitelů, do kterého má Řecko postupně investovat 50 miliard eur z prodeje státního majetku s tím, že z fondu bude částečně platit i svoje dluhy.

Vyvstal však další problém, jelikož nedávno do médií po částech pronikla a následně byla i zveřejněna analýza udržitelnosti řeckého dluhu MMF, která se neslučuje s předchozími. Podle MMF je bezpodmínečně nutné, aby byla Řecku odpuštěna část dluhu. Ten je totiž jinak zcela neudržitelný a v tomto případě MMF nesmí podle vlastních směrnic Řecko financovat. Proti odpouštění dluhu se však velmi ostře postavilo Německo.

Celý text zde

Mezitím v Athénách dochází k nepokojům a nastávající chaos a vztek místních lidí využívá neonacistická strana Zlatý úsvit, která otevřeně tvrdí, že se staví proti podmínkám, jež nastavili řečtí věřitelé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…