Totální zvrat v české politice: Okamuru odstavili vlastní lidé. Poslanci do nové strany, jejímž vzorem bude Marine Le Pen

10.02.2015 10:17

V Poslanecké sněmovně se dočkáme nové strany. Má vzniknout na základně poslaneckého klubu Úsvitu a vstoupí do ní drtivá většina poslanců tohoto hnutí. Jedná se o výsledek nočního jednání poslaneckého klubu, kde poslanci odmítli populistické vystupování předsedy Tomia Okamury a rozhodli se jít nadále vlastní cestou. Vše by mělo být oznámeno na tiskové konferenci v úterý ve dvanáct hodin.

Totální zvrat v české politice: Okamuru odstavili vlastní lidé. Poslanci do nové strany, jejímž vzorem bude Marine Le Pen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit
reklama

ParlamentníListy.cz získaly informaci, že na základně poslaneckého klubu hnutí Úsvit by měl vzniknout nový politický subjekt. Záměr by měl být oznámen ve dvanáct hodin na tiskové konferenci poslanců Úsvitu.

Na nočním zasedání poslanecké frakce deset poslanců z dvanácti přítomných schválilo tzv. “integrační koncepci”, kterou předložil předseda klubu Marek Černoch. Ten před třemi týdny na podobném nočním zasedání nahradil v čele poslanců Úsvitu Radima Fialu.

Podle informací ParlamentníchListů.cz proběhlo hlasování po ostré kritice přítomného předsedy Úsvitu Tomia Okamury, kterému poslanci vyčítali především jeho populismus a některé kroky, které proti němu postavily veřejnost. Kritizován měl být zejména za vyjadřování podpory odsouzenému vrahovi Vlastimilu Pechancovi, kampaň nabádající k “vykopnutí černých ovcí” a nedávné “slavné” vyjádření, ve kterém doporučoval bojovat proti islamismu provokativním venčením prasat u mešit a bojkotem stánků s kebaby. Tyto ostré výroky, které Úsvit značně poškozovaly, Okamura s poslanci nijak nekonzultoval. To mu již dříve vyčítal poslanec Milan Šarapatka, který se na protest vzdal funkce zahraničněpolitického experta Úsvitu.

Již Česká televize v ranním vysílání informovala, že z jednání klubu měla vyplynout iniciativa k založení nového politického subjektu. ParlamentníListy.cz získaly informaci, že v rámci “integrační koncepce” předsedy Černocha má dojít k založení nového subjektu s vlastním poslaneckým klubem, do něhož by přešla větší část frakce Úsvitu. Proti tomuto návrhu se při hlasování kromě samotného předsedy Okamury postavil pouze poslanec Jaroslav Holík. Poslanec Marek Pražák na jednání chyběl a bývalý předseda Fiala měl odejít již v jeho průběhu, ze čtrnácti poslanců tedy pro návrh hlasovalo dvanáct.

Fotogalerie: - Soumrak Úsvitu

Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Jan Zilvar a Marek Černoch
Jan Zilvar a Marek Černoch
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...

Poslanec Úsvitu Petr Adam pro ParlamentníListy.cz avizoval, že vše by mělo být oznámeno na polední tiskové konferenci. Jeho kolega Milan Šarapatka uvedl, že cílem je smysluplněji využít čtrnácti poslaneckých mandátů hnutí Úsvit, které byly v poslední době poškozovány výroky předsedy Okamury.

Cílem nové strany má podle informací PL.cz být ústup od radikálního populismu Tomia Okamury a najít mírnější, ale efektivní formu obrany občanů před nebezpečími islámského radikalismu, imigrace atd. Strana chce tuto agendu prezentovat seriózněji, po vzoru francouzské Národní fronty Marine LePenové.

Do strany by měli vstoupit všichni poslanci, kteří se budou chtít podílet na práci klubu. Důvodem je negativní zkušenost se současným fungováním poslaneckého klubu Úsvitu, z něhož pouze čtyři poslanci byli členy hnutí, které odmítalo další členy přijímat. Této chyby se chce nový subjekt vyvarovat.

Po dvanácté hodině bylo na tiskové konferenci hnutí Úsvit sděleno, že se poslanci z klubu Úsvitu dohodli na založení nové politické strany. Stanovisko podpořilo i předsednictvo strany. Poslanec Petr Adam před novináři informoval, že záměrem poslanců je založit novou stranu, do které by se případně mohly integrovat i jiné politické subjekty.

"Není to žádný puč, není to žádný rozkol," ujišťoval předseda klubu Marek Černoch.

Tiskové prohlášení dotyčných poslanců:

Poslanecký klub hnutí Úsvit se usnesl, že jeho nezávislí poslanci založí novou politickou stranu s cílem integrace euro-realistických stran a hnutí, hlásících se k ochraně národních zájmů a hodnot v ČR.

Do orgánů této strany kooptuje podle modelu stanov Starostů poslance zvolené za hnutí Úsvit, zástupce regionálních stran a hnutí  a umožní tak vstup do strany zájemcům o členství.

K těmto krokům dochází, protože poslanci definitivně pochopili, že hnutí Úsvit žádné členy nepřijme, což na poslaneckém klubu opakovaně zaznělo.

Na návrh předsedy klubu Marka Černocha nová strana přijala za své programové východisko nepopulistickou ochranu národních zájmů, a proto za svého partnera v EU chce především Front Nacional pod vedením Marine Le Pen.

Marek Černoch informoval o tom, že jednal společně s Jiřím Janečkem v Evropském parlamentu s představiteli Front National o další vzájemné spolupráci a podpoře.

Marek Černoch bude koordinovat  s poslaneckým klubem  přípravu nového subjektu a jednání s dalšími regionálními stranami, které by se mohly integrace zúčastnit.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

15:46 „Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

Náznak budoucí spolupráce ODS s hnutím ANO, nebo pouhé splnění programového bodu? Občanští demokraté…