Toto píše pracovník CIA! vyděsil se Jan Schneider. Téma: Role USA ve světě

21.06.2020 19:46

Bezpečnostní expert a analytik Jan Schneider pro server Kupredudominulosti.cz zhodnotil, jak dnes vypadají dezinformace a snahy o manipulaci. Objasnil, že se sice hojně šíří informace, které by mohly být označeny za dezinformační, ve skutečnosti se však často nejedná o úmysl, nýbrž o to, že „lidé papouškují věci, které jim jdou po srsti a líbí se jim“. Na šíření lživých zpráv se dnes podle něj často též podílejí privátní organizace. Příkladem jmenoval, co se šířilo ve Spojených státech po začátku první války v Zálivu.

Toto píše pracovník CIA! vyděsil se Jan Schneider. Téma: Role USA ve světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Jan Schneider

Anketa

Co se Vám nejvíce líbí na Andreji Babišovi?

hlasovalo: 6268 lidí
Schneider zhodnotil, že mezi lhaním a dezinformací moc velký rozdíl není. Vyjevil, že nedávno zažil „existenciální šok“, když četl knihu amerického analytika George Friedmana „Příštích sto let“. V ní se dobral tvrzení, že Amerika vyváží destabilitu. „Úplně jsem ztuhl a řekl jsem si: ‚Jak tohle může napsat člověk, který dělal pro CIA, který byl vlastně protistranou? Toto tenkrát psali bolševici, takže psali tehdy pravdu?‘ Proto si teď říkám, že oni vlastně kontaminovali to, v čem měli pravdu, hromadou lží, takže to vlastně všechno vypadalo jako dezinformace, a člověk nevěděl, co si z toho vybrat. A teď se najednou střihem ocitáme v současné situaci a zjišťuji, že jsme na tom podobně, že to, co se dozvídáme, jsou zlaté šlupičky, jako když rýžovali zlato, tak to byla hromada písku, a v tom byly zlaté šupinky. Ty tam jsou, ale jak oddělit hromadu písku od toho, co písek není? Ale to slovo, jak to oddělit, není do rozhlasového vysílání,“ zamýšlel se.

Podotkl, že dnes se co do počtu objevuje mnohem více dezinformací než za minulého režimu, a to hlavně kvůli dnešní informační technice. Co se týká poměru na informační produkci, chtělo by se věřit tomu, že za minulého režimu toho bylo více, ale nemám dostatečná kritéria, jak vyhodnotit tento poměr v celkové produkci, protože do informační produkce nyní přispívá kdekdo,“ uvedl.

Relativně však mělo být dezinformací více. „A to proto, že u dnešní obrovské informační exploze, která nastala díky digitálním přístrojům, těžko dokážeme úmysl klamat. Lidé papouškují věci, které jim jdou po srsti a líbí se jim, a moc nad tím nepřemýšlejí, ale není v tom asi zlý úmysl,“ osvětlil.

K šíření lživých informací dnes mají být místo státem vlastněných institucí najímány privátní organizace. To se mělo podle Schneidera ukázat po začátku první války v Zálivu v roce 1991 ve Spojených státech amerických. Vzpomíná, že se tam objevily případy nařčení iráckých vojáků, že v Kuvajtu „plenili nemocnice, vyhazovali děti z inkubátorů a tak dále“. „Pak se zjistilo, že všechna tato takzvaná svědectví zprostředkovala jedna nájemná PR agentura, a dokonce že tam vystupovala dcera kuvajtského velvyslance ve Spojených státech. A nikdo z nich neopustil půdu Spojených států, nikdo nebyl v Kuvajtu,“ ukázal.

Metod, jak se dá pracovat s informacemi, je podle něj nespočet, ať už jde třeba o to, že někdo zneužije toho, že ví o nějaké události dříve nežli ostatní či může jít o různé formy manipulace. „Vždy si vzpomenu na krásný příklad z Havlovy Audience, kdy mu sládek tlumočí radu Státní bezpečnosti, aby se Havel nestýkal s Holubem, myšleno Kohoutem. Havel říká: ‚Ale já mám přece právo mluvit, s kým chci.‘ A sládek říká: ‚To je tvoje nezadatelné právo. A ten Holub pochopí, že se bavíš, jenom s kým chceš.‘ To je fantastické. Čili to jsou různé formy manipulace, může tam být třeba jenom drobnost, něco se třeba v informaci zdůrazňuje, něco jiného se zdůrazňuje, nebo se důraz sdělení posouvá mimo těžiště vlastní informace,“ vysvětluje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…