Trafikanti z ODS odškodnění za vazbu nedostanou. Kvůli imunitě

16.07.2014 18:01

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo žádosti exposlanců ODS Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra o odškodnění za trestní stíhání a vazbu v kauze údajných trafik. V dnešní tiskové zprávě uvedlo, že trojice nemá na odškodné podle zákona nárok, protože její trestní stíhání bylo zastaveno kvůli tomu, že nebyla trestně odpovědná vzhledem k poslanecké indemnitě.

Trafikanti z ODS odškodnění za vazbu nedostanou. Kvůli imunitě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Šnajdr a Petr Tluchoř

Ministerstvo žádosti zamítlo na základě zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. "Právo na náhradu škody nemá ten, kdo byl zproštěn obžaloby či jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný," uvedlo. 

Toto ustanovení podle názoru úřadu analogicky dopadá i na případ trojice exposlanců. "Jejich právo na odškodnění je tudíž ze zákona vyloučeno," napsalo ministerstvo. 

Rozhodnutí úřadu měl v době rozeslání tiskové zprávy k dispozici z trojice právníků exposlanců pouze Fuksův advokát Tomáš Gřivna. "Rozhodnutí o tom, že ministerstvo klientovi nedá ani korunu, dorazilo dnes dopoledne," řekl ČTK. Zkritizoval, že úřad v argumentaci v podstatě postavil poslaneckou indemnitu naroveň s případy, kdy je trestní stíhání zastaveno třeba kvůli nepříčetnosti obviněného nebo pro jeho příliš nízký věk. 

Šnajdrův právník: Je to tragikomické

Šnajdrův právník Lukáš Trojan obdržel rozhodnutí odpoledne a označil je za tragikomické. "Komická je na tom ta použitá právní argumentace, která je samozřejmě úplný nesmysl. Tragické je to, že stát neřekne lidem, které měsíc držel nezákonně ve vazbě, ani promiňte," uvedl pro ČTK. Ministerstvo podle něj ohýbá zákon s cílem oddálit řešení věci. 

Stát tímto postupem podle Trojana vzkázal všem nespravedlivě stíhaným lidem, že se o ně nepostará a že za své chyby odmítá převzít odpovědnost. 

Exposlanci chtějí čtyři milióny

Exposlanci podali už v úterý žaloby o odškodnění, kterými se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 2. Každý z nich po státu požaduje zhruba čtyři miliony korun. Tluchořův právník Marek Nespala ČTK řekl, že ohledně rozhodnutí ministerstva neměl žádné iluze, a proto žalobu podal už před jeho doručením. "Nechť rozhodne soud," podotkl. 

K uplatněné argumentaci ministerstva doplnil, že ji úřad mohl poslat právníkům exposlanců klidně týden po podání žádostí, a nikoliv až na konci půlroční zákonné lhůty. 

Fuksa, Tluchoř a Šnajdr loni strávili měsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechali slíbit "trafiky"v podobě lukrativních postů ve státních firmách výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu. Nejvyšší soud následně dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat.  

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové loni vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…