Trest za osvobození Nagyové. Státní zástupce hrozí odvoláním. Padla silná slova...

17.06.2016 15:40

Nad soudkyní Helenou Královou se poté, co zprostila viny Janu Nečasovou i trojici bývalých zpravodajců v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, stahují mračna. Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár chce proto Královou odvolat. Na základě informací Českého rozhlasu to uvedl server Echo24.cz.

Trest za osvobození Nagyové. Státní zástupce hrozí odvoláním. Padla silná slova...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana a Petr Nečasovi míří opět k soudu
reklama

Komár považuje verdikt soudkyně za nepochopitelný, protože důkazy svědčily pro žalobce. Chce tedy, aby Králová napříště už o případu nerozhodovala. „Budeme pravděpodobně dávat soudu ke zvážení, aby rozhodl o tom, že ta věc bude projednána jiným soudcem. Pokud nalézací soud opakovaně postupuje v rozporu se zákonem, závaznými pokyny nadřízeného soudu, nadřízený soud má možnost, aby rozhodl o projednání věci v jiném složení senátu, v tomto případě samosoudce,“ řekl Komár.

Původní text ZDE.

Silná slova v souvislosti s rozsudkem padla i z úst šéfredaktora SvobodnéhoFóra.cz Pavla Šafra. Podle něj by se státní zástupce Ivo Ištvan i odstupující šéf ÚOOZ Robert Šlachta měli zpovídat u soudu. 

„Na začátku jsme viděli bombastické zatýkání, při němž Šlachtova policejní jednotka vstoupila na Úřad vlády a vytahovala lidi doma z postelí. Pak jsme viděli neuvěřitelnou tiskovou konferenci státního zástupce Ivo Ištvana, kde se hovořilo o rozkrytí zločinecké organizace a o zabavených kilogramech zlata. Z Jany Nečasové se stala před zraky veřejnosti hlava zločineckého gangu, která si zaslouží, aby ji policie vozila po republice v řetězech. Pak padla vláda a následně se k moci dostalo hnutí oligarchy Andreje Babiše,“ shrnuje Šafr s tím, že po třech letech je celý případ zcela směšný. Zůstaly podle něj jen tři komické nesmysly: takzvané korumpování poslanců nabídkou pozic, nezdaněné kabelky a údajné úkolování tajné služby, které nyní soud znovu odmítl.

Šafr se domnívá, že Šlachta s Ištvanem svou divadelní akcí těžce poškodili demokratický stát. „Nejde o to, zda ta vláda byla dobrá, či nikoli, a nejde tu vůbec o obranu Jany Nečasové. Jde tu o obranu právního státu, v němž policejní jednotka nemůže svrhnout vládu. Protože to se jmenuje puč,“ podotkl.

„Nyní je nutné si jasně uvědomit, že Šlachta a Ištvan nesou zodpovědnost za bezprecedentní zásah do ústavního pořádku České republiky. Není jasné, zda už tehdy měli své našeptávače v Agrofertu či zda jim k tomu z Hradu žehnal pan prezident. Jisté je to, že divadelní zatýkací akcí změnili politický systém v zemi. Mohli to udělat třeba jen z naprosté hlouposti či nezodpovědnosti. Ale v každém případě by se měli z tohoto činu zodpovídat. Nemluvě o zničujícím zásahu do soukromí postižených osob,“ uzavřel. 

Původní text ZDE.

Rozsudek už mimo jiné komentují i známé osobnosti na sociálních sítích.

„Takže zločin se nestal, jen se podařilo svrhnout vládu a ‚napíchnout‘ premiéra. Kde jsou zajímavější informace z odposlechů? Premiér asi nemluví jen s milenkou? Prostě policejní puč,“ komentuje na svém facebookovém profilu lékař Roman Šmucler. 

Svůj komentář k celé kauze uvedl na svém facebookovém profilu také bývalý politik za ODS Petr Štěpánek. „Byl jsem jedním z největších kritiků směřování ODS za Petra Nečase. Přesto volám: Bravo soudkyně Králová! Co myslíte, vpálí si Ištvan už konečně kulku do hlavy, nebo tu bude smradit dál a dál?“ zeptal se s tím, že by rád ještě připomenul, že před politickou zodpovědností premiér Petr Nečas se svou ženou Janou neutečou. „Ale není to totéž co odpovědnost trestní. Stejně tak platí, že co je nemorální, ještě nemusí být trestné. Právě tuhle zcela účelovou a navíc ryze selektivní záměnu trestní a politické zodpovědnosti, jak ji provozujou Ištvan a spol., dlouhodobě kritizuju,“ podotkl Štěpánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrádce Vojtěch Filip? Umělci mluví jinak, než by se čekalo. Rusko, rudí a Novotný

13:04 Zrádce Vojtěch Filip? Umělci mluví jinak, než by se čekalo. Rusko, rudí a Novotný

ANKETA „Jen se zase pár magorů pokouší zviditelnit,“ reaguje na iniciativu hnutí STAN vůči předsedov…