Trestní oznámení na majitele Bohemia Energy: Čachry a vyvádění majetku. Soud na poslední chvíli stopl několik převodů

02.11.2021 20:45

Společnost Bohemia Energy má na hrbu trestní oznámení od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Důvodem je podezření ze spáchání trestného činu proti majetku. Havlíček podal trestní oznámení kvůli podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelovému převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku. Ministr to dnes řekl na tiskové konferenci.

Trestní oznámení na majitele Bohemia Energy: Čachry a vyvádění majetku. Soud na poslední chvíli stopl několik převodů
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Karel Havlíček (ANO)

Kolem 900 000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem cen energií na velkoobchodních trzích.

„Dnes jsem podepsal podání trestního oznámení na společnosti skupiny Bohemia Energy a jejich majitele, a to z důvodného podezření nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelového převádění majetku mezi svými společnostmi a snahu o převedení soukromého majetku,“ napsal mimo jiné na svém twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

O převádění majetku manželů Jiřího a Hany Písaříkových informoval server Seznam Zprávy. Podnikatelé se snažili přesunout části svých aktiv do jiných společností. V případě realit je zastavil soud, podnik po České spořitelně převedli pod poslední fungující firmu skupiny.

Převod byznysu své společnosti Energie ČS podepsali Písaříkovi již v neděli 17. října, a to na firmu Amper Market. Ta je jedinou společností ze skupiny Bohemia Energy, která neukončila svou činnost. Energie ČS přitom dříve patřila právě České spořitelně.

O den později se pak v katastru nemovitostí objevily informace o přesunu pražských nemovitostí manželů Písaříkových do předpřipravených prázdných firem. Šlo o nemovitosti na lukrativních adresách, tuto akci však zmařil soud. 

Trestní oznámení avizoval také premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že by ho mohl podat právě ministr Havlíček. Dosluhující kabinet by v té souvislosti měl také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové Sněmovně. V minulém funkčním období Babišova vláda tento institut nestihla v Parlamentu prosadit. Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla. 

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda PS PČR

Trestní oznámení plánuje podat také hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Podle hnutí se představitelé Bohemia Energy mohli svým jednáním dopustit podvodu. Podle Pirátů se majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík s manželkou Hanou pokusili přesunout některé své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Městský soud v Praze podle nich předběžným opatřením před několika dny některým převodům zabránil. Pirátský analytický tým sepsal přehled dalšího majetku, u kterého by mohly převody hrozit, a zaslal ho pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Kvůli převodům by mohly být ohrožené možné kompenzace klientům Bohemia Energy, upozornili Piráti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…