Tři Piráti, ale jen jedno místo. Na ČT se utkali kandidáti na předsedu. A toto plánují

10.01.2020 12:52

Pirátská strana si na víkendovém celostátním fóru v Ostravě zvolí nové vedení. Piráti mají letos ambici až desetkrát znásobit počet svých krajských zastupitelů, kterých mají od minulých voleb devět. Po sněmovních volbách by chtěli být i ve vládě. Dosavadního šéfa strany Ivana Bartoše se pokusí vystřídat buď Mikuláš Ferjenčík, nebo Vojtěch Pikal. V pořadu Události, komentáře na ČT24 se hovořilo o tom, v čem se liší a co je jejich hlavní prioritou.

Tři Piráti, ale jen jedno místo. Na ČT se utkali kandidáti na předsedu. A toto plánují
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

Ivan Bartoš, který obhajuje svůj předsednický post již po několikáté, vyzdvihl, že za dobu, co byl součástí vedení, šla stranu nahoru. „Jsem přesvědčen o tom, že má pozice na pozici předsedy je pro stranu největším přínosem,“ vysvětlil, proč i nadále hodlá o tento post usilovat.

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 26011 lidí

„Ivan už pár dní není předsedou a je otázkou, jestli bude i po celostátním fóru,“ připojil se do debaty se svou poznámkou Vojtěch Pikal a dodal, že volba nového předsedy je především o tom, aby se strana rozhodla, jak chce další rok řešit své vnitřní fungování, ne to, aby se navýšil počet krajských zastupitelů.

Podle Ferjenčíka je Bartoš jasný favorit na předsedu Pirátské strany. „Kdybych říkal něco jiného, tak bych spadnul z Marsu,“ podotkl. I počty nominací z jednotlivých krajských organizací potvrzují, že favorizován je právě Ivan Bartoš.

„Lidé, kteří nás poslali do volby, si zaslouží nějakou reakci a vyjádření respektu. Když nás bude kandidovat víc, také to umožňuje, abychom se důsledně bavili o tom, co má Pirátská strana prosazovat,“ odvětil Ferjenčík na otázku, zda není v této volbě tedy spíše do počtu.

Doplnil, že si myslí, že Bartoš bude po příštích volbách čtyři roky ministr. „Hlavní Bartošova slabina je ta, že je jenom jeden. Je potřeba, aby strana měla víc lidí, které veřejnost zná, aby také strana byla schopna oslovovat různé skupiny lidí,“ myslí si Ferjenčík. „Mě se třeba ptali v rozhovoru, jestli každý pirát musí být potetováný a s dredy, tak já třeba takový nejsem,“ vzpřímil se.

Kladl důraz na to, že je třeba pěstovat různorodost v jejich osobnostech, k čemuž patří podle Ferjenčíka i to, že nenechají Bartošovi volbu zadarmo.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Bartoš je přesvědčen o tom, že jak Ferjenčík, tak Pikal by post předsedy zvládli. „Sleduji kolegy, když vystupují v televizi, dokážou prezentovat naše témata, dokážou prezentovat naši politiku. Naším cílem je mít hodně známých osobností. V současné chvíli je ale mé pokračování v pozici pro stranu nejvýhodnější,“ zopakoval dosavadní předseda Pirátské strany, který věří, že v členské volbě zvítězí.

Jako hlavní téma, se kterým půjde Bartoš do volby předsedy strany, uvedl tlak na vzdělávání členů Pirátské strany a přesun kompetencí do jednotlivých krajů, kde chtějí uspět. „Potřebujeme neustále zdokonalovat naše politiky, jak ve znalostech praktických, tak i ve vedení týmu v krajích,“ poukázal na to, že strana dál poroste a je třeba vnitřní transformace.

Pikal jako své téma zmínil nastavení hierarchie a struktury resortních a expertních týmů, kteří politiku připravují. „A dotahovat různé změny, co se týká například nasazování technických systémů,“ doplnil.

Hlavní prioritou Ferjenčíka je, aby v pěti klíčových oblastech pro Českou republiku zpracovali komplexní plán, co chce Pirátská strana prosazovat a nabídnout občanům. „Ty oblasti jsou: ekonomika, sociální systém, zdravotnictví, životní prostředí a vzdělávání,“ upřesnil pět témat, ve kterých je podle něj zásadní nabídnout komplexní alternativu pro správu země.

Piráti se mezi sebou poměrně často veřejně hádají. Ferjenčík na podzim čelil kritice, že jako šéf stranického mediálního odboru nezvládá komunikaci, a to v kauze pirátky Michaely Krausové, přítelkyně předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, která se scházela s obviněným manažerem firmy JCDecaux. „Je potřeba se podívat na výsledky toho podnětu, kde bylo třicet členů pro mé odvolání a dvě stě členů proti odvolání. Tato anketa přispěla k tomu, že dnes kandiduji,“ poznamenal Ferjenčík.

Že dochází k tzv. praní prádla vnitřních problémů na veřejnosti je podle Pikala právě to, na čem strana stojí. „Ukazuje to, že jsme otevření a schopní si věci vyříkat veřejně a spor potom rozhodneme demokratickou cestou,“ uzavřel.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…