Tři dobra od Havla, Klause a Zemana. Středula by je chtěl jako prezident spojit

13.6.2022 5:15 odp.

O tom, proč se rozhodl kandidovat – a nejen o tom, hovořil v Prostoru X předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a možný kandidát na prezidenta Josef Středula.

Tři dobra od Havla, Klause a Zemana. Středula by je chtěl jako prezident spojit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

„Myslím si, že to není žádný střet zájmů. Pokud by to mělo být řešeno jako střet zájmů, tak by se to muselo řešit nějak generálně v zákoně,“ poznamenal Středula úvodem, jenž tak odmítl, že by byl ve střetu zájmů – tím, že je zároveň předsedou odborů a prezidentským kandidátem. „Každý má nějakou profesi, která budoucí kandidáty živí...,“ zmínil, že aby měl každý stejnou startovní čáru, museli by se kandidáti potkat na úřadu práce. „Je to stejná situace, jako když je někdo premiérem a jeho partaj kandiduje. Může někdo říkat, že je ve výhodě. Ale on takto byl zvolen, byl zvolen řádným premiérem, byl jmenován premiérem v souladu se zákonem – a že jeho politická strana kandiduje, je podle mého v pořádku,“ dodal k tomu Středula. On sám jako odborový předák není podle svých slov v žádné politické funkci. 

Proč chce být prezidentem? „Myslím si, že mám České republice co dát, a jsem o tom přesvědčen. V mém případě si myslím, že Česká republika by si měla mnohem více vážit vlastních lidí – to znamená stejně tak občanů jako lidí, kteří tady pracují, stejně tak podnikatelů jako zaměstnanců. Myslím si, že za těch 30 let toho České republice hodně schází,“ dodal Středula. Podle jeho slov si Česko váží svých lidí daleko méně, než by mělo. „Vláda se málo věnuje svým vlastním lidem, podnikatelé se obracejí na nás, odbory, že jsou nespokojeni s tím, jak se pomáhá v té době inflace, v době vysokých cen, že je to ničí, obávají se budoucnosti a myslím si, že je to jeden z takových významných aspektů,“ dodal Středula.

Anketa

Má vláda zastropovat ceny pohonných hmot i za cenu, že na to bude doplácet z rozpočtu?

95%
3%
hlasovalo: 15255 lidí
Proti bývalým prezidentům se Středula vymezovat nechce. Lepší je podle něj hledat pozitiva než negativa. On sám chce být aktivním prezidentem. „Horší je být pasivní a pak kritizovat. Lepší je vždy být aktivní, ať už je to na jakékoliv úrovni,“ podotkl.

Jako prezident by pak určitě chtěl, aby vláda lépe komunikovala s obyvatelstvem. „Aby připravované věci lépe komunikovala. A zároveň bych chtěl vědět, kam směřuje, čeho by chtěla dosáhnout, aby byla například aktivní ve věci boje s vysokou inflací,“ zmínil Středula, ale zároveň dodal, že je těžké odhadnout, co bude v březnu 2023, kdy bude nový prezident u moci. 

„Každý prezident České republiky po roce 1989 si myslím, že taky udělal něco hodně dobrého. A já bych rád to dobré z toho jenom vytáhl. Jsou to tři věci, u každého jedna. Václav Havel ukázal Českou republiku světu jako místo, kde budeme hájit lidská práva a budeme zastánci humanismu. Václav Klaus otevřel brány pro podnikatele a doprovázel je na cestách po světě, aby ukázal, co oni umějí, co dovedou a aby podpořil prodej těch produktů, které vymýšlejí a připravují české ruce a české hlavy. A Miloš Zeman v tom zejména prvním období udělal to, že se rozjel po České republice a začal mluvit daleko výrazněji než jeho předchůdci s občany České republiky. Mně by se líbilo, kdyby se toto všechno spojilo v jednom výkonu jednoho prezidenta,“ zmínil Středula, jehož cílem je oslovit všechny voliče.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hilšer: Babiše porazí každý

12:28 Hilšer: Babiše porazí každý

Senátor Marek Hilšer má za to, že pokud se bude šéf hnutí ANO Andrej Babiš ucházet o post prezidenta…