Trička s Hitlerem, Heydrichem či s Putinem. Problém knihkupectví Naše vojsko nekončí

25.05.2017 16:21

Obrázek říšského protektora Reinharda Heydricha na tričku či na hrnku, vůdce Adolf Hitler rovněž na tričku nebo plakát s K. H. Frankem zaměstnává nyní kriminalisty. Ti se totiž musí zabývat hned 25 podněty, které se kontroverzní nabídky knihkupectví Naše vojsko týkají. Píší o tom Lidové noviny.

Trička s Hitlerem, Heydrichem či s Putinem. Problém knihkupectví Naše vojsko nekončí
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Pietní akt na památku sedmi parašutistů a účastníků atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha

„Kriminalisté na případu stále pracují,“ uvedl k tomu mluvčí pražské policie Jan Daněk. Zatím není jasné, zda se knihkupectví dopustilo nějakého protiprávního jednání. Vyobrazení nacistických vůdců však přinejmenším pobuřuje. Například spisovatel Jiří Padevět uvádí, že prodávat hrníčky, na nichž jsou vrazi nejen českého národa, ale i civilizační vrazi, je nevkusné. 

Nakladatelství se však ústy svého šéfa Emericha Drtiny, jenž je mimo jiné členem Svazu bojovníků za svobodu, ohrazuje proti tomu, že by nabízené předměty propagovaly nacismus. Má jít pouze o rozšíření sortimentu. Jak však dodal státní zástupce Jan Petrásek, právě na důvodech prodeje bude záležet při posuzování trestnosti počínání. 

Zboží je na trhu již od února, na chvíli však bylo staženo z nabídky. „O věci s Heydrichem zas tak velký zájem není,“ uvedl prodavač v prodejně na Andělu. Zároveň dodal, že největší zájem je o předměty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Kromě nabízeného zboží je pak trnem v oku u veřejnosti i ono Drtinovo členství ve Svazu bojovníků za svobodu. „Je to výsměch všem skutečným pamětníkům, kteří pamatují řádění vrahů na vlastní kůži. Teď se na nich snaží někdo vydělávat,“ řekl kriticky Padevět. Mluvčí spolku Vladislav Kučík však uvedl, že Drtinovým členstvím se bude v červnu zabývat policie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…