Třikrát budete platit, „zlé“ SUV. V Paříži bojují „za zdraví a za planetu“

05.02.2024 13:12

Pařížané podpořili návrh na ztrojnásobení parkovacích poplatků pro řidiče SUV. Starostka hlavního města Francie Anne Hidalgová jejich volbu ve prospěch návrhu uvítala. Opatření je dle jejích slov „dobré pro naše zdraví a planetu“. Řidiči SUV budou muset za parkování platit až 18 euro za hodinu.

Třikrát budete platit, „zlé“ SUV. V Paříži bojují „za zdraví a za planetu“
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pohled na Eiffelovu věž z náměstí Trocadéro

Obyvatelé hlavního města Francie 4. února podpořili návrh socialistické starostky Paříže Anne Hidalgové na znásobení poplatků za parkování vozů SUV. Tyto vozy podle radnice představují i bezpečnostní riziko vzhledem k tomu, že jsou „dvakrát smrtelnější pro chodce než standardní auto“. SUV vozidla také zabírají více veřejného prostoru.

Opatření bylo odhlasováno 54,55 % hlasů. Volby se však účastnilo jen 78 000 lidí, tedy 5,7 % obyvatel města, informoval francouzský deník Le Monde.

Auta o hmotnosti 1,6 tuny a více budou nyní muset platit 18 eur za hodinu za parkování v centru Paříže. Vyšší poplatky za parkování zasáhnou přibližně 10 % vozidel a mohly by přinést až 35 milionů eur ročně.

Podle ekologické skupiny WWF jsou auta SUV „deviací“ a spálí o 15 % více paliva než klasická vozidla.

„Je to ekologický, ale také společenský problém a je to o tom, jak se města musejí vyvíjet v měnícím se prostředí,“ sdělil deníku The Guardian jeden z podporovatelů opatření.

Pod vedením starostky Hidalgové Paříž v mnoha ulicích zavedla pěší zóny a vybudovala síť cyklostezek s cílem, aby odradila obyvatele od řízení motorových vozidel a snížily se tak emise z dopravy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

10:40 „200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

Elektromobilita je označována za budoucnost přepravy. Podle ekonomického novináře Miroslava Motejlka…