Třikrát mě nepustili do EU, nevzdám to! říká Afričan. Jsou s ním zajímavé fotky

14.12.2020 11:37

Nedávno se do Evropy snažil dostat mladý Konžan Jeancy Kimbenga a to přes řecký ostrov Lesbos. Již potřetí a chce to zkusit znovu. Řekové ho prý vzali, posadili do autobusu, vysadili v přístavu, vzali mu mobil a na gumovém člunu ho spolu s ostatními nechali plout směrem k Turecku. Což je proti mezinárodnímu právu a Řecko tvrdí, že nic takového nedělá. Ale fotky ze sociálních médií ukazují, jak si mladý černoch žil...

Třikrát mě nepustili do EU, nevzdám to! říká Afričan. Jsou s ním zajímavé fotky
Foto: Repro Facebook
Popisek: Konžský migrant Jeancy Kimbenga

Na pozadí koronavirové krize stále běží i ta migrační. Jak informuje britská BBC, migranti se stále plavbou z Turecka snaží dosáhnout Řecka. A to je údajně stále posílá stejnou trasou zpět, což je ovšem porušení mezinárodních úmluv o lidských právech.

Anketa

Má ČSSD odejít z vlády?

85%
15%
hlasovalo: 3979 lidí

BBC nabízí příběh Jeancy Kimbengy z Konga, kterému údajně bylo 16 let. Kimbenga se do Řecka snažil na člunu dostat již třikrát, naposledy na konci listopadu. Člun se snažil přistát na březích ostrova Lesbos. A také i v tomto případě byla loď „odstrčena“ zřejmě řeckou pobřežní stráží.

Jak BBC uvádí, „odstrčení“ zpátky do tureckých vod bez zhodnocení situace migrantů a bez poskytnutí možnosti požádat o azyl, je podle mezinárodního právo protizákonné. A Řecko trvá na tom, že tyto metody nepoužívá.

Kimbenga si svůj krátký pobyt na řeckém území dokumentoval v naději, že to znamená, že ho nebudou moci odsunout. Když se 29. listopadu vylodili, zaslali fotografie a polohu z GPS norské neziskovce Aegean Boat Report.

Mladíka se ujala pobřežní stráž, naložila ho do autobusu a řekla mu, že jede do karanténího tábora kvůli covidu-19. Ale místo toho je autobus odvezl na sever, do malého přístavu, kde čekali zakuklení muži, které zachytil na videu. „Jsou jak nindžové, chtějí nás dostat na loď a zpátky do Turecka,“ řekl. Pak jim prý řecké síly zabavily telefony, zmlátily je a naložily je na velkou loď pobřežní stráže. Na moři je pak muži donutili vlézt na gumové čluny, které nechali unášet proudem směrem k tureckému pobřeží. Z moře je pak zachránila turecká pobřežní stráž. Celý průběh prý Kimbengu traumatizoval.

Podle výše zmíněné neziskovky už Řecko takto migranty navrátilo skoro třistakrát a z této praktiky obviňuje Řecko i sousední Turecko, ve kterém se migranti hromadí. Řecko se stále brání, že se jedná o tureckou protiřeckou propagandu a použití „odstrčení“ popírá. Kromě Řecka je obviňována i agentura Frontex, že tomuto konání přihlíží.

Kimbenga už dle BBC oslavil sedmnácté narozeniny a v Istanbulu si hledá, kde by strávil zimu. „Ale zkusím se zase dostat do Evropy, až mi bude líp, a pokud Bůh dá,“ řekl dle BBC. Reportáž také obsahuje fotografie, které migranti na Lesbu pořídili a současnou fotografii Jeancy Kimbengy.

Co však reportáž neobsahuje, je zmínka, že Jeancy Kimbenga má profil na facebooku. V souladu s jeho výpovědí pak udává svou polohu jako Istanbul. Jeho profil však vypovídá o tom, jak se měl předtím.

Jak je možné vidět z veřejně dostupných fotek, v roce 2017 se Kimbenga kvalitně oblékal, měl hodinky, slunil se u bazénu, jezdil v autě, poslouchal hudbu ze sluchátek, fotil selfie a bavil se s přáteli.

Fotografie z profilu Jeancy Kimbengy:

V Turecku je Jeancy Kimbenga minimálně od 7. ledna, pokud lze z fotografií, pod kterými mu příbuzní a známí přejí šťastnou cestu a odvahu, soudit.

Výmluvná je pak profilová fotka z 28. března, na které Kimbenga hledí do dálky na břehu moře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…