Tripartita chce připomínkovat programové prohlášení nové vlády

13.01.2014 20:20

Tripartita by se měla sejít kolem poloviny února ještě před tím, než nová vláda předloží do sněmovny své programové prohlášení. Shodlo se na tom dnes její předsednictvo. ČTK to řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Předsednictvo se sejde v prvním únorovém týdnu, tedy zřejmě už po jmenování vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Tripartita chce připomínkovat programové prohlášení nové vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tiskové konferenci v Lidovém domě

„Chceme jednání tripartity trochu zlepšit oproti minulému období. Chceme, aby plénum zasedalo minimálně jednou za dva měsíce," řekl Pícl. Pícl doufá, že vláda s tripartitou projedná programové prohlášení ještě před tím, než jej předloží poslancům. Odbory budou chtít podle Pícla připomínkovat také novelu služebního zákona.

Víc s námi mluvte a zrušte Nečasovy reformy, žádají odboráři

Odbory by chtěly na tripartitě jednat také o problematice nezaměstnanosti, situaci v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji, zdravotnictví a přípravě dalšího programovacího období pro čerpání z fondů EU. Zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů dnes jednali se členy vlády Jiřího Rusnoka naposledy. Pícl si jednání s vládou v demisi pochvaloval. Podle něj bylo výrazně lepší než s předchozí pravicovou vládou Petra Nečase, se kterou měly odbory dlouhodobě napjaté vztahy.

Předsednictvo tripartity dosud tvořil premiér Rusnok a ministr práce František Koníček, za odbory je v něm Pícl, za zaměstnavatele pak prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Další dva členové zastupují sekretariát Rady hospodářské a sociální dohody. Tripartita se obvykle schází zhruba jednou za šest týdnů či za dva měsíce. Zabývá se záměry kabinetu, připravovanými strategiemi či navrhovanými zákony. Konat se mohou i mimořádná zasedání.

Odboráři už před časem zveřejnili seznam požadavků, které na přicházející kabinet mají. Žádají, aby s nimi své záměry víc projednával a na řešeních se s nimi dohodl. Chtějí i zrušení reforem Nečasovy vlády, boj proti korupci a daňovým únikům, opatření na podporu růstu ekonomiky, kroky ke zvýšení zaměstnanosti a potlačení chudoby. Některé z bodů se objevily i v koaliční smlouvě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…