Trochu jiný pohled na výsledky voleb v Německu. AfD by prý porážku Merkelové neměla slavit

05.09.2016 18:26

Komentátor Petr Jedlička se na webu Deníku Referendum vyjádřil k porážce Křesťansko-demokratické unie (CDU) v německých zemských volbách. Podle něj není všem dnům konec, protože se nestalo vůbec nic překvapivého. Naopak, Alternativa pro Německo (AfD) sice slaví úspěch, do vlády s ní však stejně nikdo nepůjde.

Trochu jiný pohled na výsledky voleb v Německu. AfD by prý porážku Merkelové neměla slavit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová
reklama

„Na první pohled to vypadá jako ohromný otřes,“ poznamenal v úvodu Jedlička. Propad CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku však není zdaleka takovým průšvihem, jak o něm mluví nejen německá média. Vítězem tamních voleb je totiž tak jako tak Sociální demokracie (SPD), dlouholetý partner CDU. „Tentokrát dostala SPD 30,6 procenta, čímž proti volbám 2011 ztratila sice pět procent hlasů, stále však získala výrazně více než druhá AfD s 20,8 procenta.“

Jedlička následně upozorňuje na několik zásadních faktorů, které je třeba vzít v potaz. Jedním z nich je, že CDU nebyla v Meklenbursku-Předním Pomořansku nikdy moc populární a Pomořansko je přitom „v posledních letech baštou krajní pravice“. Zisk druhého místa pro AfD tak není žádný šok.

AfD sice nabírá na popularitě a dokonce se jí i daří porážet stálice německé politické scény, nikdy ale ve finále nejde do vlády. Nikdo s ní totiž nechce mít nic společného.

A k tomu všemu jí dnes podkopává nohy samotná CDU v čele s kancléřkou. „Někteří pozorovatelé naznačují, že se Merkelová pokusila pomořanské větvi CDU pomoci svým vyjádřením v rozhovoru z minulého týdne, ve kterém přiznala v migrační politice chyby. Jiní však upozorňují, že toto vyjádření zapadá spíše do celkového trendu v německé spolkové politice, započatého už dříve.“

Z toho vyplývá, že politika otevřených dveří je již mrtvý projekt. Německo se k ní vracet nebude, ba naopak, spíše je vidět politický tlak na uspíšení deportací neúspěšných žadatelů o azyl a obecně utužování dříve dost volných opatření.

„Velkou zajímavostí pomořanských voleb je, jak se AfD podařilo mobilizovat Němce, kteří doposud nevolili, a to ani třeba NPD – účast u nedělních voleb byla 60,5 procenta; v roce 2011 šlo o 51,5 procenta,“ poznamenal Jedlička s tím, že vyjma AfD všechny statní strany preference ztrácely.

Další ostře sledované volby se budou konat za dva týdny v Berlíně, poté až za rok, v září 2017. „Vláda i CDU kancléřky Merkelové tak mají dost času, aby se s nepochybným posunem nálad v zemi vypořádaly. A již dnes zřetelné kontury naznačují, jak tak učiní.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…