Trpěl jsem, dovedete si to představit? Nové detaily o akci "Kalouskova cisterna"

8. 7. 2013 9:41

Ruský podnikatel Alexej Torubarov promluvil o akci, která se na začátku května odehrála na pražském Letišti Václava Havla. Ačkoli se ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg (TOP 09) zaručil za podnikatelovo nevydání, věc se zvrtla a pětice ministrů české vlády se při scéně jako vystřižené z akčního filmu snažila na poslední chvíli jeho vydání zabránit.

Trpěl jsem, dovedete si to představit? Nové detaily o akci "Kalouskova cisterna"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek na inauguraci Miloše Zemana
reklama

Torubarov se o tom, že bude vydán do Ruska, dozvěděl již 1. května, den na to jej policisté v kuklách a samopaly v rukou vezli na letiště, popisuje podnikatel pro server Lidovky.cz. A to navzdory tomu, že šéf české diplomacie se za jeho nevydání zaručil. Schwarzenberg se kvůli tomu narychlo sešel s ministrem vnitra Janem Kubicem a žádal ho, aby zakročil. Tak se rozjela záchranná akce, kterou Kubice pověřil policejního prezidenta Martina Červíčka.

Kalouskova cisterna

Na letišti si mezitím převzali ruští agenti podnikatele Torubarova od českých policistů a usadili jej do letadla. Poté nabraly události nečekaný spád. V tu chvíli se totiž o podnikatelovu záchranu pokoušelo hned pět českých ministrů. Jejich akce ale nakonec úspěšná nebyla. A to i přes nevídaný kousek ministra financí Miroslava Kalouska, který ve snaze zabránit letadlu vzlétnout, před něj nechal přistavit cisternu.

Torubarov prý přesto v ten moment poprvé ucítil naději na zvrat. "Dovedete si představit, v jakém jsem byl stavu? Chápal jsem, že se v tu chvíli rozhoduje o mém osudu. Trpěl jsem, dovedete si představit?" ptá se více než dva měsíce po transportu do vlasti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…