Trump má v ruce nové karty. Nic nekončí. Zprávy z Nevady a Georgie

18.11.2020 21:51

Výsledky amerických prezidentských voleb v některých státech míří k přepočtům. Ruční přepočítávání nyní finišuje v Georgii s velmi těsným výsledkem, kde vede bývalý viceprezident a kandidát demokratů Joe Biden nad nynějším prezidentem Donaldem Trumpem přibližně o 14 tisíc hlasů. Tamní komisaři během něho objevili několik tisíc nezapočtených lístků, z nichž většina byla pro Trumpa. Napadeno bylo i hlasování v Nevadě, podle obžaloby jsou zde desetitisíce pochybných hlasů. A hlasovaly prý i stovky mrtvých.

Trump má v ruce nové karty. Nic nekončí. Zprávy z Nevady a Georgie
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump
reklama

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20141 lidí
Zástupci kampaně prezidenta Donalda Trumpa v Nevadě podali žalobu proti výsledkům prezidentských voleb státu a tvrdí, že zjistili nesrovnalosti, které mají stačit na zvrácení vítězství Joea Bidena v tomto státě. Na úterní tiskové konferenci o podání žaloby informovalo ústředí Republikánské strany v Las Vegas včetně bývalého generálního prokurátora Adama Laxalta, právníka kampaně Jesse Binnalla a předsedy Americké konzervativní unie Matta Schlappa.

Žaloba byla podána u okresního soudu v Carsonu v úterý odpoledne a obsahuje výzvu k zabránění započítání nevadských hlasů ve prospěch Bidena.

Dokument, který společně podaly Trumpova kampaň a Nevadská republikánská strana, žádá o udělení šesti hlasů tamních volitelů Trumpovi nebo o zrušení tamního výsledku voleb.

Trumpovi advokáti mají za to, že v Nevadě hlasovalo až 15 000 lidí, kteří také hlasovali v jiném státě. Dalších 1 000 voličů nesplňovalo požadavky pro pobyt ve státě, a 500 bylo dokonce mrtvých. Odhad podvodných hlasů pak dosahuje výše nad 40 000.

Právě takovýto počet už může otočit celkovým výsledkem. Vedoucí kandidát demokratů Joe Biden nyní totiž vede se 703 486 hlasy (50,1 %) nad Trumpem s 669 890 hlasy (47,7 %).

Peripetie pak nyní řeší volební komisaři v americké Georgii, jelikož musejí během středy dopočítat tamní hlasy. Počítání tam probíhá kvůli zákonu, který požaduje, aby byl proveden přepočet tamních hlasů dříve, než bude moci stát ověřit certifikované výsledky okrsků, a musí navíc probíhat ručně. I přesto, že jde o téměř pět milionů hlasů, tamní úředníci očekávají, že se vše do půlnoci podaří stihnout. Místní volební činitelé též hovoří o tom, že ani po přepočtu neočekávají změnu ve vedení Bidena o přibližně 14 tisíc hlasů.

Fotogalerie: - Zeman v USA

Děti české školy přejí prezidentovi k 71. narozeni...
Miloš Zeman před koncertem dětí z české školy v Če...
Miloš Zeman se sochou svobody v zádech při projížď...
Miloš Zeman na lodi při projížďce kolem Manhattanu...
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům

Přesto už došlo na pro komisaře nepříjemná zjištění. Při ručním přepočítávání hlasů z prezidentských voleb zatím v americkém státě Georgia objevili zhruba 2 700 dříve nezapočtených hlasovacích lístků. Většina jich je pro současného prezidenta Donalda Trumpa, a ten se tak opět přiblížil k vedoucímu Bidenovi. V Georgii se rozhoduje až o 16 volitelích.

Jaká je situace během přepočítávání, ukázala novinářka Heather Mullinsová. Pořídila nahrávku, na níž je vidět, jak tamní volební komisaři řeší problém nezapočítaných volebních lístků. Přestože jednání přítomných přepočítávajících hodnotí jakožto transparentní, upozorňuje, že stále nikdo nebyl schopný říci, jak se může stát, že se najdou hlasy, které by bez přepočtu nebyly započteny.

I dnes pak měli přítomní nacházet stále nové hlasovací lístky v tamních okrscích Floyd County, Walton County a Fayette County. Podle novinářky je mnoho hlasů právě pro Trumpa.

Problémy při hledání nezapočtených hlasů v Georgii sdílel i úřadující prezident Donald Trump:

Podle amerických médií nyní vede Biden nad Trumpem se ziskem 306 volitelů ku 232 volitelům. Pokud se Bidenovi podaří udržet počet nad 270 do hlasování volitelů 14. prosince, pak se stane příštím prezidentem Spojených států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…