Donald Trump již řadu dní dává najevo, že ho frustruje, že není schopen dotlačit útočící Rusy a bránící se Ukrajince k dohodě. Podle agentury Reuters, která získala exkluzivní informaci, se teď ve Washingtonu chystá nový balíček sankcí proti Ruské federaci. Nové sankce mají zasáhnout jak bankovní, tak energetický sektor. Mezi cíle patří ruský státní energetický gigant Gazprom. Ale 47. prezident USA se dosud nerozhodl, zda nový balík podepíše.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Trump „se ze všech sil snaží dát Putinovi příležitost říct: ‚Dobře, budeme mít příměří a konec války,‘ a Putin ho stále odmítá,“ řekl Kurt Volker, bývalý americký vyslanec při NATO, který byl během Trumpova prvního funkčního období zvláštním vyslancem USA pro jednání o Ukrajině. „Toto je další fáze vyvíjení tlaku na Rusko.“
Ještě v březnu bylo přitom podle agentury Reuters v plánu zmírnit sankce vůči Rusku. Jenže Trump mezitím dospěl k závěru, že Putin možná nechce válku ukončit. A tak je na stole využití dalšího balíku sankcí. V době, kdy Američané a Ukrajinci podepsali dohodu o využití nerostného bohatství Ukrajiny.
Podle serveru amerického listu The Washington Post v Moskvě rostou obavy, že by Rusko mohlo ztratit svou výhodu v jednáních se Spojenými státy o válce na Ukrajině. Alexej Čepa, místopředseda parlamentního výboru pro mezinárodní záležitosti, uvedl, že dohoda dále zvýšila závislost Ukrajiny na USA. „Dohoda v podstatě proměnila Ukrajinu v kolonii nerostných surovin,“ řekl ruským novinářům.
Dohoda „zhoršuje situaci Ruska,“ řekl Sergej Markov, politický analytik s kontakty v Kremlu. „Klíčový důvod napětí mezi Trumpem a (ukrajinským prezidentem Volodymyrem) Zelenským byl odstraněn.“
Markov má za to, že Rusové nesmí nechat Ukrajince vydechnout, nesmí jim ponechat prostor k přezbrojení.
Ukrajinská strana hlásí, že Rusové na frontě na Ukrajince dál tvrdě dotírají. Proti Charkovu prý použili dokonce termobarické zbraně. Informaci uveřejnil server Kyiv Independent.
Podle The Washington Post existuje i návrh zákona, který má za cíl zavést 500% cla na dovoz ze zemí, které kupují ruskou ropu, plyn nebo uran, pokud Rusko nezahájí seriózní jednání o ukončení války.
Ruská elita se podle listu The Washington Post začíná štěpit na zásadní otázce.
„Ekonomické obavy jsou ústředním bodem prohlubujícího se rozkolu v ruské elitě ohledně vyjednávací taktiky. Mírnější strana tlačí na Kreml, aby přijal možnou dohodu s USA, v níž by byl konflikt na frontě zmrazen výměnou za částečné zrušení sankcí a uznání ruské kontroly nad Krymem ze strany USA. Jestřábi tlačí na to, aby Rusko pokračovalo ve válce bez ohledu na ekonomiku,“ napsal server listu.
Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?Anketa
Největší ruská banka Sberbank tento týden oznámila, že počet problémových úvěrů v prvním čtvrtletí roku 2025 prudce vzrostl, přičemž spotřebitelské úvěry po splatnosti tvořily 16,1 procenta tohoto portfolia.
„Všechny banky nejsou v nejlepší kondici,“ uvedl úředník. „Pokud mluvíme o úrovni zadlužení obyvatelstva, pokud mluvíme o inflaci a pokud mluvíme o poklesu životní úrovně, tohle všechno se děje.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák