Trump to zase slízl. Tentokrát v knize svého velmi známého republikánského kolegy

04.05.2018 21:55

Republikánský senátor John McCain tento měsíc vydává své paměti s názvem „The Restless Wave“. Mimo jiné ve své knize, která by měla oficiálně vyjít 22. května, ostře kritizuje prezidenta Donalda Trumpa.

Trump to zase slízl. Tentokrát v knize svého velmi známého republikánského kolegy
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Ačkoli jsou McCain a Trump stranickými kolegy, nikdy neskrývali vzájemné antipatie. Trump v rámci prezidentské kampaně například tvrdil, že McCain, válečný veterán z Vietnamu, který strávil několik let v tamním vězení, není žádným hrdinou. Přibližně od té doby jsou vztahy mezi oběma výraznými tvářemi strany na bodu mrazu. Vedle vzájemného „pošťuchování“ se však liší i jejich názory na zahraniční a domácí politiku.

McCain patří k „válečným jestřábům“ a k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, a na rozdíl od Trumpa plně podporuje liberální přistěhovaleckou politiku. Ve svých pamětech McCain věnuje Trumpovi poměrně hodně prostoru a podle očekávání se o něm nevyjadřuje příliš lichotivě. Nejvíce mu vyčítá, že „znevažuje americké hodnoty, vyjadřuje se pozitivně o autokratických vládcích a ponižuje uprchlíky“.

Podle McCaina se americký prezident chová agresivně k médiím a ignoruje otázku lidských práv. „Je skutečně těžké rozklíčovat, co od prezidenta Trumpa čekat. Nikdy nevíme, co myslí vážně a co je pouze nějaká póza,“ cituje britský deník Daily Mail jednu z pasáží knihy, která je věnována právě kritice Trumpa. „Hluboce mě znepokojuje, jakým způsobem se Trump vyjadřuje o uprchlících, kteří ve své rodné zemi čelili pronásledování,“ píše dále McCain.

McCain dále vyčítá Trumpovi, že se chová nevhodně k médiím a označuje plošně všechny novinář za lháře, bez ohledu na to, o čem a jak informují. Kritice vlivného republikána neušli ani někteří bývalí či současní poradci Trumpa. Nejvíce si „zasedl“ na Stevea Bannona a Sebastiana Gorku. „Skutečně jsem si oddychl, když je Trump propustil ze své administrativy,“ píše McCain, který loni v červenci oznámil, že trpí rakovinou mozku.

A právě jeho vážná nemoc je rovněž součástí knihy. McCain připouští, že prognózy nejsou příliš optimistické a on je připraven doslova „na vše“. Již dříve v amerických médiích lékařští odborníci avizovali, že s jeho typem nádoru se pacienti dožívají v průměru šestnácti měsíců. McCain již absolvoval chemoterapii a další procedury, ale nemoc se očividně zastavit nepodařilo. Na veřejnosti se viditelně pohublý McCain obvykle pohybuje na invalidním vozíku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor! S Annou Šabatovou to prý bylo jinak: Toto padlo od plic a otevřeně

20:02 Tak pozor! S Annou Šabatovou to prý bylo jinak: Toto padlo od plic a otevřeně

Stanislav Křeček se ve čtvrtek ujal úřadu ombudsmana, Anna Šabatová se s touto funkcí rozloučila a t…