Trump v Bílém domě Česku pomůže. Hradní expert Kmoníček vysvětluje jak

19.11.2016 8:29

Z Trumpových slibů ve volební kampani vyplývá, že Česku by jeho záměry v zahraniční politice spíše pomohly, píše na názorové straně dnešní Mladé fronty Dnes ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Trump v Bílém domě Česku pomůže. Hradní expert Kmoníček vysvětluje jak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA
reklama

Upozorňuje, že je nutné vědět, jestli zahraniční politiku bude vytvářet americký prezident, jeho ministr zahraničí, či ministerstvo zahraničí s odborníky Národní bezpečnostní rady. Případně v jakém poměru budou tyto síly směrem k nám a k našim národním zájmům.

Zatím to podle Kmoníčka vypadá, že čím více by se nový prezident zabýval zahraniční politikou sám, tím by bylo pro naše národní zájmy lépe. Pokud by totiž začal plnit sliby z kampaně a udělal z nich priority zahraniční politiky, bylo by to dobré, protože mnoho z nich má na Česko buď neutrální či pozitivní dopad.

Pokud Trump dosáhne s Ruskem dohody o Sýrii, bude to pro nás dobrá zpráva

Pokud Trump dosáhne dohody s Ruskem v Sýrii a my přestaneme donekonečna omílat francouzskou mantru o tom, jak musí Bašár Asad odejít, i když za něj není náhrada, a že v nastalém zmatku jistě nevznikne další Libye, přes kterou se budou valit vlny uprchlíků do Itálie, bude to podle Kmoníčka pro Česko velmi dobrá zpráva. Počet uprchlíků v Evropě výrazně poklesne, a tím i tlak EU na jejich věčné přerozdělování v rámci bruselského perpetua mobile. Nálada bude pozitivnější a najednou se třeba ukáže, že skutečný problém pro Unii není ani Orbán, ani Kaczynski, ale pozice Británie při provádění podivného prostocviku jménem Brexit, neboť to naopak důležité pro budoucnost EU je.

Jak dále Kmoníček píše, americko-ruským ujednáním o Sýrii by navíc poklesla strategická důležitost Turecka pro oba velké partnery, a to by vytvořilo podmínky k vážnému rozhovoru o tom, co Turecko očekává samo od sebe v příštích letech. Konec syrského konfliktu by vedl i k rychlé vojenské porážce Islámského státu. Společný americko-ruský seznam skupin, které se zabývají islámským terorismem, a neměly by proto nalézt útočiště u USA, Ruska ani u jejich spojenců, by pak byl rozhodným úderem celé vlně islámského teroru posledních desetiletí. Opět by to prý mělo jasně pozitivní vliv na národní zájmy Česka.

Není v našem zájmu, aby USA vojensky odešly z evropského prostoru

Kmoníček upozorňuje i na to, že existují i Trumpovy předvolební sliby, jejichž naplnění by mohlo jít proti českým národním zájmům. Není v zájmu Česka, aby USA, čtěte NATO, odešly vojensky z evropského prostoru. Evropa nemá vlastní bezpečnostní alternativu. Pokud Trump hovoří o tom, že by se Evropa měla více podílet na zajištění vlastní obrany, ani tento požadavek nejde proti národním zájmům Česka. Nic kromě amerického tlaku nás ani Evropu k něčemu podobnému asi nepřinutí. Nesmíme však čekat se založenýma rukama a případně ještě mumlat něco o šoku. Ani jako Evropa, ani jako Česko. Členové NATO musí hovořit stejně otevřeně jako Trump. Jde nám o to, aby si prezident USA nezařadil NATO jen jako další organizaci establishmentu, se kterým bude bojovat, píše Kmoníček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…