Trumpovy výroky jsou příliš silná káva pro každého normálního člověka, věří ekonom Sedláček

30.01.2017 19:05

Moderátorka Světlana Witowská přivítala v pondělním Interview ČT24 ekonoma Tomáše Sedláčka, který si pochvaloval, jak skvěle se daří české ekonomice. Pomáhají nám prý především vnější vlivy, ale ty se mohou velmi rychle změnit. Třeba kvůli Donaldu Trumpovi. Tento muž se prý snaží řešit problémy 21. století s pomocí receptů ze století 18. a 19. „Výroky Donalda Trumpa jsou příliš silná káva pro každého normálního člověka,“ poznamenal Sedláček.

Trumpovy výroky jsou příliš silná káva pro každého normálního člověka, věří ekonom Sedláček
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček
reklama

„Česká republika je na tom znamenitě, co se týče nezaměstnanosti, co se týče výše dluhu i snižování dluhu. Je to zásluha ekonomiky i této vlády, která přinesla stabilitu. Ale zejména tam jsou vnější vlivy. Není to tak, že za to může ministerstvo financí, ale aspoň nic významně nepokazilo,“ podotkl hned v úvodu.

Brexit probíhá v klidu. Srovnejte si to s Ukrajinou, vyzývá Sedláček

Otázkou je, co se bude dít na světové scéně. Prezidentem USA se stal těžko odhadnutelný Donald Trump a evropskou ekonomiku ovlivní i tvrdý Brexit. „Je tu riziko, že tu nebudou domluveny bilaterální smlouvy. Druhé riziko je stěhování evropských finančních institucí z Londýna, pravděpodobně do Frankfurtu. Možná něco slízne i Praha, ale zatím to tak nevypadá. Pak je tu třetí riziko, že se Velká Británie bude víc kamarádit s Amerikou než s Evropou,“ upozorňoval host.

Stojí prý za to podívat se, jak to vypadá, když chce Velká Británie odejít z EU, a porovnat to s tím, jak to vypadalo, když se chtěla Ukrajina vymanit z ruského vlivu. Sedláček připomíná, že Brexit probíhá v klidu, zatímco mezi Ukrajinou a Ruskem probíhá tu chladnější, tu horká válka.

Trump nabízí recepty z 18. a 19. století

Pokud jde o Trumpa, ten prý Spojeným státům nepřinese nic moc dobrého. „Výroky Donalda Trumpa jsou příliš silná káva pro každého normálního člověka. Zdá se mi, že si Američané spletli své volby s reality show. Donald Trump se problémy 21. století snaží řešit recepty z 18. a 19. století. Až se prý za dva za tři roky podíváme, jak se daří Spojeným státům, zjistíme, že se jí nedaří líp, jak slibuje Trump, ale hůř. A to už kvůli tomu, že zruší zdravotní pojištění pro střední třídu. „Ty plány, které nabízí Americe, jsou naivní,“ je přesvědčen Sedláček.

Trump nabízí výstavbu zdí a obchodní války, které nepovedou k ničemu dobrému. „Obchodní války rozpoutají něco, čemu říkáme běh k nule, a ten běh k nule bohužel také někdy končí válkou skutečnou. Doufám ale, že k tomu nedojde,“ vyjádřil naději ekonom.

Kdyby chtěl Trump skutečně pomoct Spojeným státům, nebude stavět zdi, ale bude fandit volnému obchodu. Trump to tak ovšem nevidí, chová se prý spíš jako oligarcha. Podle Sedláčka v podstatě je oligarchou, Evropská unie by ho v této cestě neměla následovat. Pokud snad někdo pochybuje o tom, zda je Trump oligarcha, nechť se podívá, na které muslimské země se Trump zaměřil, když vydával zákaz o vstupu na americkou půdu. Vybral si jen ty země, se kterými on jako miliardář Trump neobchoduje. Tak to alespoň vidí Sedláček.

Největší riziko nastane, pokud mu začnou klesat preference. Tam prý hrozí, že ještě přitvrdí na agresivitě a bude se snažit získat zpět svou popularitu. Jenže tím zase neprospěje světu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naši herci? Hrůza. Co leze z těch škol... Slavný Čech o umělcích

7:17 Naši herci? Hrůza. Co leze z těch škol... Slavný Čech o umělcích

Český film nevzkvétá. Nejsou herci, nejsou režiséři a z filmů nic nevybočuje z průměru. Kdo může za …