Tusk vyzval Německo k větší angažovanosti v ochraně hranic EU

08.11.2015 21:17

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyzval Německo k větší razanci při řešení uprchlické krize a k větší angažovanosti při ochraně vnějších hranic Evropské unie. Podle agentury Reuters se tak Tusk vyjádřil před večerním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Tusk vyzval Německo k větší angažovanosti v ochraně hranic EU
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

 Tusk pochválil Německo za jeho vůdčí roli v Evropě, která je nejliberálnější a nejtolerantnější za celou evropskou historii. Zároveň ale vyzval Berlín, aby vyvinul více úsilí k tomu, aby se uprchlická krize už dostala pod kontrolu.

To podle Tuska také znamená zajištění vnějších hranic EU ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi, uvedl německý nedělník Die Welt am Sonntag.

"Chápu, proč z historických důvodů může mít Německo potíže se zavedením přísného režimu na svých hranicích. Ale pro Německo znamená odpovědnost za vůdčí roli v Evropě také kontrolu vnějších hranic Evropy, v případě potřeby energicky v rámci celoevropské jednoty," prohlásil Tusk.

EU se dlouhé roky příliš netrápila otázkou ochrany vnějších hranic

Bývalý polský premiér opakovaně zdůrazňuje naléhavost zpřísnění kontroly evropských hranic, zatímco Merkelová žádá unijní státy, aby projevily více solidarity a sdílely odpovědnost za uprchlíky.

V říjnu Tusk označil za naivní snahu evropských kolegů řešit pouze zabezpečení přicházejících uprchlíků. Podle něj to nestačí, pokud EU zároveň nezabrání tomu, aby přes její vnější hranice stále přicházely tisíce dalších.

Tusk se dnes sejde s Merkelovou v Berlíně před středečním summitem EU-Afrika na Maltě a před čtvrtečním summitem EU o uprchlické krizi.

EU se dlouhé roky příliš netrápila otázkou ochrany vnějších hranic, které nedokážou Řecko a Itálie před přílivem uprchlíků dostatečně zajišťovat. Až když se zintenzivnil proud běženců z těchto zemí dál do zbytku Evropy, v první reakci začal Brusel prosazovat systém přerozdělování těch uprchlíků, kteří již o azyl požádali zejména v okrajových zemích, mezi všechny státy EU. Počet takto přerozdělovaných imigrantů byl stanoven pro začátek na 160.000. Statisíce dalších běženců jsou ale stále v pohybu a málokdo z nich tají, že chce do nejbohatších států EU, tedy hlavně do Německa. Jen tam od ledna do října dorazilo již 758.000 lidí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …