Tvarůžková se starostlivě ptala po osudu Bohuslava Sobotky. Není vyřazen, ujišťoval ji Hamáček

14.11.2017 19:55

Podoby politických dohod začínají mít jasné obrysy a hnutí ANO se už daří domluvit. Jaké politické dohody je ochotná s vítězem voleb udělat sociální demokracie a jak probíhalo její jednání s prezidentem Milošem Zemanem, o tom hovořila moderátorka Zuzana Tvarůžková v úterním Interview na ČT s předsedou Poslanecké sněmovny a místopředsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Tvarůžková se starostlivě ptala po osudu Bohuslava Sobotky. Není vyřazen, ujišťoval ji Hamáček
Foto: Archiv JH
Popisek: Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny

U Miloše Zemana bylo vždy patrné, že se mu jedná lépe s konkrétní částí představitelů ČSSD než například s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Hamáček sdělil, že jejich jednání proběhlo podle jeho představ. „Jednání trvalo hodinu, bylo velmi věcné, otevřené a příjemné,“ řekl Hamáček s tím, že prodiskutovali vše, co potřebovali, a atmosféra byla pracovní a vstřícná.

Jestli u setkání nechyběl i Bohuslav Sobotka, který sice už lídrem sociální demokracie není, ale stále je jejím premiérem, si Hamáček nemyslí. „Ve vedení strany jsme si odhlasovali vyjednávací tým, do kterého zařazený nebyl,“ upřesnil a dodal, že s tím souhlasil i sám Bohuslav Sobotka.

Že je tedy Sobotka po volbách z vysoké hry vyřazen, Hamáček ale vyvrací. „To opravdu není, Sobotka má s vyjednáváním velké zkušenosti, on je připraven pomoci na půdě sněmovny při formulování priorit v oblasti programů,“ sdělil.

Na jednání se Zemanem prý sociální demokraté neřešili svůj postoj k Andreji Babišovi. „Nebylo co řešit, nabídku jsme od ANO žádnou nedostali, samozřejmě nám vadí jeho trestní stíhání, byť je teď přerušené.“ Podle Hamáčka Babiš rezignoval na sestavování většinové vlády. „Jeho cílem je vláda menšinová a o kolalici ve sněmovně nejedná,“ uzavřel Hamáček. ČSSD je tak mezi stranami opozičními. Podle Hamáčka by sociální demokraté beztak ve vládě nemohli být s KSČM ani s SPD, jelikož se jejich programy neshodují.

Pirátská strana přišla s návrhem, že vedení některých výborů by měla rozhodně obsadit opozice. Tato situace je podle místopředsedy sociálních demokratů nevídaná. „To je velmi složitá věc. Návrh Pirátů není o tom, že by některé výbory měla vést opozice, oni chtějí, aby všechny výbory vedla opozice,“ upřesnil s tím, že ČSSD jsou zastánci poměrného zastoupení a podle toho strana také vyjednává.

Situace je ale jiná, co se týče sněmovních komisí. Jde o komise, které kontrolují Bezpečnostní informační službu, vojenské zpravodajství, Národní bezpečnostní úřad a všechny tyto silové a bezpečnostní složky. „Tady je pak logické, že pokud se zde formuje jednobarevná menšinová vláda a je zde osm opozičních stran, tak tyto komise musejí kontrolovat opoziční strany,“ zdůraznil Hamáček, podle kterého se v čele těchto komisí nesmí ocitnout hnutí ANO, jež by pak kontrolovalo akorát samo sebe.

  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

281 miliard za zelené zdroje. Nenasytné Německo. Sabotáž z EU. Nad fakturou za elektřinu

13:20 281 miliard za zelené zdroje. Nenasytné Německo. Sabotáž z EU. Nad fakturou za elektřinu

Investice do naší sítě tak, aby unesla zelené obnovitelné zdroje, budou do roku 2030 činit 281 milia…