U vás se žije tak chudě, říká Česku Juncker a slibuje nám skoro 600 miliard. Ale chce u nás vidět „evropského ducha“ v oblasti migrace

08.06.2017 6:50

Česká republika by z Evropské unie měla obdržet do roku 2020 590 miliard korun. „Pro chudé Čechy pošleme miliardy,“ okomentoval to šéf Evropské unie Jean-Claude Juncker. Zároveň také uvedl, že bohatí obyvatelé západních států Evropské unie si nedokážou představit, jak žijí ti chudší – například lidé ze severu Moravy. Píše o tom server Blesk.cz.

U vás se žije tak chudě, říká Česku Juncker a slibuje nám skoro 600 miliard. Ale chce u nás vidět „evropského ducha“ v oblasti migrace
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker
reklama

„Většina Lucemburčanů si nedokáže představit, co to znamená být v kůži někoho z Moravskoslezského kraje, ačkoli oba regiony se mohou pochlubit bohatou historií výroby oceli. Ostatně, ví někdo v Praze, který je šestým nejbohatším regionem v EU, jaký je život například v severovýchodním Rumunsku? HDP na obyvatele v některých částech Londýna je 18krát vyšší než ve městě Pleven v Bulharsku,“ zkonstatoval Juncker se slovy, že tento rozdíl je třeba odstranit tím, že se bude investovat do regionů, které to potřebují nejvíc.

Slibuje tedy do roku 2020 České republice 590 miliard korun z fondů EU. Na zdravotnictví, školství, sociální začleňování, energetickou účinnost, sociální bydlení, silnice, veřejnou dopravu či prevenci rizik záplav.

Peníze však podle něj vyřeší jen jednu stranu rovnice, je nutné podpořit také sbližování směrem k nejvyšší životní úrovni a nejlepším pracovním podmínkám v celé Evropě. 

Juncker však nehodlá být jen hodným, ve hře jsou také sankce za to, že Česko nechce přijímat migranty v rámci unijního přerozdělování.

„Náš přístup k migraci není represivní. Zdůrazňuje sdílení odpovědnosti a solidarity mezi členskými státy a nechce nechávat všechno jen na zemích, jejichž hranice jsou náhodou vnějšími hranicemi EU. Jde o to, aby každý přispěl svým spravedlivým dílem a projevil solidaritu,“ zmínil Juncker s tím, že Česko považuje za výrazně evropskou zemi, u níž by si více přál vidět evropského ducha i v oblasti migrace.

Původní text ZDE

Juncker v rozhovoru také připustil, že Brusel dlouho řešil nesmysly, a chce to změnit. „Iniciativ, s nimiž každoročně přicházíme, je oproti dřívějšku o 80 procent méně. Stáhli jsme přes 100 předpisů a zrušili jich skoro 50,“ uvedl s tím, že přestali vydávat normy o splachování na záchodech nebo o výšce dětských houpaček. O tom Evropa opravdu není.

Původní text ZDE

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijede do Česka v pátek na konferenci k obraně a bezpečnosti, k jejímuž tématu již společně s českým předsedou vlády rozvířil diskuzi vyjádřením pro Wall Street Journal. Jedním z důvodů, proč Juncker totiž míří do Čech, je vytvoření společných vojenských jednotek Evropské unie, jež by mohly zasáhnout mimo její území. Česko přitom patří mezi největší stoupence obranné spolupráce. 

Jak by měla společná evropská obrana konkrétně fungovat, předloží podle serveru iHNed.cz Evropská komise. „Půjde o schopnost zasáhnout mimo území EU, nikoliv o obranu členských států. V tom Unie nechce ‚konkurovat‘ Severoatlantické alian­ci, která dál zůstává základním nástrojem společné obrany,“ informuje server.

Původní text ZDE

Ve společném prohlášení pro americký deník Wall Street Journal pak Sobotka a Juncker zkonstatovali, že v Evropě je 178 různých zbraňových sytémů ve srovnání s 30 ve Spojených státech. „Máme 17 typů hlavních bitevních tanků, zatímco Američané mají jen jeden. A v Evropě je víc výrobců vrtulníků než vlád, které by si je mohly koupit,“ uvedli. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

10:54 To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

Vladimir Putin nepotřebuje mít v České republice vojenskou základnu, protože tady má ,,pátou kolonu"…