UKIP prý po volbách podpoří Camerona výměnou za referendum o EU

15.03.2015 14:04

Předseda protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nabídl předsedovi britské vlády Davidu Cameronovi, že UKIP po květnových volbách podpoří premiérovy konzervativce, pokud se jim nepodaří v Dolní sněmovně získat většinu. Chce za to ale do konce roku uspořádat referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

UKIP prý po volbách podpoří Camerona výměnou za referendum o EU
Foto: wikipedia
Popisek: Lídr strany UKIP Nigel Farage.
reklama

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že v parlamentních volbách 7. května pravděpodobně žádná ze stran nezíská většinu. S ohledem na to Farage podle agentury Reuters uvedl, že UKIP by mohla spojit síly se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou, aby v jednotlivých otázkách podpořily konzervativce. Cameron slíbil, že pokud bude v letošních parlamentních volbách opět zvolen, pokusí se znovu dojednat podmínky členství Británie v EU a do roku 2017 vypíše referendum o setrvání své země v Unii.

"Uzavřel bych dohodu, podle níž bychom je (konzervativce) podpořili v klíčových hlasováních, jako je rozpočet, ale výměnou za velmi specifická kritéria ohledně referenda o EU," píše Farage ve své nové knize Purpurová revoluce, z níž dnes zveřejnil další výňatky list The Telegraph. "Podmínky mé dohody s konzervativci by byly velmi přesné a prosté. Chci, aby se do konce roku 2015 konalo plnohodnotné a poctivé referendum," dodává předseda UKIP.

Farage požaduje, aby v referendu o EU směli hlasovat jen lidé s britským pasem

Strana nezávislosti Spojeného království, která vyhrála loňské volby do Evropského parlamentu, má v 650členné dolní komoře britského parlamentu jen dvě křesla. Podle Reuters není pravděpodobné, že by v květnu získala o moc víc mandátů, nicméně se očekává, že ohrozí Cameronovy šance na znovuzvolení tím, že mu odebere část středopravých voličů.

Cameron prohlašuje, že nechce uzavírat žádné dohody s jinými stranami. Soustřeďuje se prý pouze na získání většiny.

Farage požaduje, aby v referendu o EU směli hlasovat jen lidé s britským pasem, aby výdaje na kampaň před hlasováním byly pro oba tábory stejné a aby otázka, o níž se bude rozhodovat, zněla: "Přejete si být svobodnou, nezávislou, svrchovanou demokracií?"

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Taková bída ještě nebyla. Fridrichová zašla s kamerou na dno Česka

7:24 Taková bída ještě nebyla. Fridrichová zašla s kamerou na dno Česka

„Roste počet lidí, kteří nemají co jíst. Pandemie za sebou nechává v Česku spoušť." Těmito slovy uve…