ÚOHS pozastavil tendr ministerstva vnitra za 4,6 miliardy korun

20.02.2013 16:13

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil tendr ministerstva vnitra na poskytování telekomunikačních služeb na léta 2013 až 2017 za 4,6 miliardy korun. Resort nemůže s vítězem zakázky na takzvanou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS) uzavřít smlouvu. Brání mu v tom předběžné opatření ÚOHS. Vyplývá to z informací, které ve středu na svém webu zveřejnil ÚOHS.

ÚOHS pozastavil tendr ministerstva vnitra za 4,6 miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

Ministerstvo vnitra při vypsání zakázky loni v srpnu uvádělo, že poprvé využije takzvaný dynamický nákupní systém, což znamená, že během čtyřletého období se budou moci o jednotlivé menší zakázky ucházet stále nové firmy, které splní předem stanovená kritéria. Právě v tomto systému ale byly zřejmě chyby.

Vada v dynamickém zadávacím systému

"Při prošetřování zakázky získal úřad důvodné podezření, že samotný dynamický zadávací systém obsahuje podstatnou vadu, která by mohla znamenat neregulérnost desítek či stovek zakázek, jež budou přes systém zadány," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj se jedná o zásadní problém, která by mohl znepřístupnit zakázky KIVS pro řadu uchazečů. Rafaj tak obhajuje předběžné opatření, které ÚOHS vydal. Aktuálně platí, že ministerstvo nemůže v dynamickém nákupním systému zavřít smlouvu.

ÚOHS se případem zabývá od loňska, na základě podání od společností ha-vel internet s.r.o. a České Radiokomunikace a.s.

Antimonopolní úřad zrušil jednu zakázku na KIVS už před dvěma lety

Ministerstvo se v souvislosti s KIVS potýkalo s problémy už dříve. V prosinci 2010 vyhlásilo zakázku na nové kontrakty na KIVS, smlouvy měly být na 18 měsíců v hodnotě přes 1,6 miliardy korun. Původní kontrakty končily k předloňskému 28. březnu. Kvůli prodlevám úřad uzavřel s dodavateli přechodné prováděcí smlouvy, jimiž se platnost původních postupně prodloužila o rok.

Antimonopolní úřad předloni v červnu zadávací řízení zakázky kvůli porušení zákona zrušil. Vnitro pak vypsalo nový tendr v hodnotě sedmi miliard korun. I tím se měl zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstvo však zakázku v prosinci zrušilo samo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhaluje

18:25 Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhaluje

„Považuji za zločin ze strany Ministerstva zdravotnictví, že zavírá oči před skutečností, že očkován…