USA: Ukrajině dáme tanky. Ty vše zvrátí

24.04.2023 7:21

Spojenci se před avizovanou ukrajinskou protiofenzivou snaží urychleně Ukrajinu zásobit zbraněmi a Kyjev v aktuálním období očekává i značné dodávky moderních tanků, přičemž mnohé země učinily oznámení, že již chystají těžké zbraně pro Ukrajinu na letošní i příští rok. Podle amerického generála Marka Milleyho by již v příštích týdnech mohly své tanky poskytnout i USA. „Bude to mít velký význam,“ očekává. Dodávky dalších tanků však oznamují i Nizozemci, Dánové či Španělé. A pozadu nezůstává ani Česko. Na pomoc napadené zemi od nás podle informací ČT v minulém týdnu odjel největší vojenský transport od začátku války.

USA: Ukrajině dáme tanky. Ty vše zvrátí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Anketa

Má smysl demonstrovat proti vládě?

97%
3%
hlasovalo: 41724 lidí
Ukrajina by na chystanou protiofenzivu, během níž se chce opět pokusit osvobodit další část svého území, jež je aktuálně okupované Ruskem, mohla mít další přísun zbraní. Server Euractiv.com podotýká, že se na pátečním setkání spojenců na německé letecké základně Ramstein hovořilo o tom, že by Kyjevu mohly brzo pomoci i další moderní zbraně.

Spojené státy na konferenci uvedly, že brzy zahájí výcvik ukrajinských jednotek v používání svého tanku Abrams, a Německo oznámilo dohodu o zřízení polského střediska pro opravy tanků, přičemž měla zaznít i ujištění o „neochvějné podpoře“ pro Ukrajinu.

Aktuálně by podle generála americké armády Marka Milleyho mohla Ukrajině na bojišti pomoci zvrátit situaci především dodávka osvědčených tanků M1 Abrams. „Až bude tank M1 dodán, bude mít velký význam,“ nechal se slyšet Milley k tankům, které mají v příštích týdnech dorazit do Německa, aby mohly ukrajinské jednotky zahájit výcvik.

Podle nejmenovaného amerického představitele bude tento výcvik trvat asi deset týdnů a zapojí se do něj stovky ukrajinských vojáků a Euractiv.com v této souvislosti připomíná, že v lednu Washington slíbil Kyjevu dodat až 31 moderních tanků M1A2 Abrams.

Ke Spojeným státům se připojují v úsilí o podpoření ukrajinských sil také Dánové a Nizozemci, kteří ve čtvrtek informovali, že společně Ukrajině darují čtrnáct tanků Leopard 2. „Nizozemsko a Dánsko dnes oznamují náš záměr společně získat, renovovat a darovat Ukrajině čtrnáct tanků Leopard 2A4,“ uvádí se ve společném prohlášení ministrů obrany těchto zemí podle portálu Politico.

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová podle serveru rovněž uvedla, že Ukrajinci „pokračují v boji proti ruskému agresorovi“ a jejich odhodlání je pro Nizozemsko „silnou motivací“ k další vojenské podpoře. Tanky Leopard 2A4 pak podle dohody obou zemí mají být pořízeny za 165 milionů eur, které budou rozděleny „rovným dílem“. Jejich dodání se očekává „počátkem roku 2024“.

Politico dodává, že tento krok navazuje na únorové oznámení Dánska, Německa a Nizozemska poskytnout nejméně 100 repasovaných tanků Leopard 1 z průmyslových zásob, jež mají Ukrajině poskytnout v letošním i příštím roce.

Nejnovějším příslibem Dánska a Nizozemska se počet tanků Leopard 2, které Ukrajina získá od svých zahraničních spojenců, zvýšil na 85 a podle Forbesu se jedná o kombinaci modelů A4 s krátkým kanónem, novějších modelů A5 s krátkým kanónem a A6 s dlouhým kanónem.

„Pokračujeme ve spolupráci s Nizozemskem, abychom agresora pohnali k odpovědnosti,“ podoktl rovněž na Twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Oznámení o dodávce tanků Leopard 2 směřujících na Ukrajinu vypustilo též Španělsko, z jeho přístavního města Santander se na cestu měla vydat podle televize CNN a španělské ministryně obrany Margarity Roblesové šestice těchto tanků.

Roblesová podle CNN novinářům řekla, že tanky opustily Santander „spolu s dvaceti těžkými transportéry“ a cesta po moři potrvá pět až šest dní. Za týden by tak podle ní již mohly být na Ukrajině.

Roblesová také minulý týden uvedla, že kromě současných šesti tanků Leopard budou na Ukrajinu po opravě odeslány další čtyři tanky, a to také „co nejdříve“.

Agentura Reuters shrnuje, že již ve Španělsku bylo rovněž vyškoleno celkem čtyřicet členů posádek tanků a patnáct mechaniků, uvedla agentura Reuters.

A připojuje se i Česko. To podle zjištění České televize minulý týden odeslalo na pomoc Ukrajině dalších dvanáct tanků T-72 a transport měl do země směřovat skrze svinovské nádraží. „Jeden z největších transportů s českou pomocí od začátku války,“ hodnotí ČT, podle níž ve dvanácti vagonech s modrými plachtami byly podle dřívějších snímků tanky T-72M1 a jely na Ukrajinu z armádního skladu.

V součtu s dodávkou z minulého týdne tak už opustilo Česko minimálně padesát starších tanků T72. V třístranném projektu s USA a Nizozemskem na dodávku více než 90 tanků bylo také podle Ministerstva obrany Ukrajině předáno již 37 kusů v Česku modernizovaných tanků T-72 a každý měsíc přibývají další. Projekt platí Spojené státy a Nizozemsko a u nás dochází pouze k samotné modernizaci strojů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ukrajina, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Nový , 24.04.2023 10:31:28
Amerika se raduje. Slovani se perou mezi sebou a zbrojovkám se zakázky jen hrnou. A naše pitomá vláda při tom samozřejmě nesmí chybět. Že na Ukrajině nezůstane kámen na kameni, to je netrápí.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Wollner se rozepsal: Nevzali mě do ÚSTR. Báli se kvůli kauze z Lidic

18:09 Wollner se rozepsal: Nevzali mě do ÚSTR. Báli se kvůli kauze z Lidic

Bývalý redaktor pořadu České televize Reportéři ČT a nynější redaktor Fórum 24 Marek Wollner dokázal…