To, že Spojené státy americké rozmístily na území Velké Británie jaderné zbraně, je podle Břízy neoddiskutovatelné. „Spojené státy s velkou pravděpodobností chtěly, aby svět věděl, že se tak děje. Proto Američané u svých transportních letounů C-17 nevypnuli transpondéry, takzvané odpovídače,“ tvrdí Bříza, že jindy jsou přesuny těchto letounů utajené a transpondéry jsou vypnuté.
Podle Břízy navíc není pochyb, že šlo o letouny nesoucí jaderné zbraně. „Někdo může namítnout, že letounů C-17 je na světě hodně, to je pravda, ale tohle byly specifické letouny, které slouží pouze a výhradně k převozu jaderných zařízení, respektive jaderných bomb Spojených států amerických. Takže proto to víme,“ uvedl bezpečnostní expert pro Česká rozhlas.
Konkrétně letouny mířily na základnu, která se nachází zhruba čtyři hodiny jízdy autem severně od Londýna. „Na této základně jsou dislokovány, tuším, čtyři letky amerických letounů, z toho dvě se sestávají ze stíhaček F-35. To je podstatné, protože tyto jednotky jsou hypotetickými nosiči taktických jaderných zbraní,“ vysvětlil Bříza.
Máte důvěru ve velení Armády České republiky?Anketa
Přitom naposledy měly Spojené státy taktické jaderné zbraně na území Velké Británie v roce 2008. To znamená, že tam po sedmnácti letech obnovují svoji přítomnost. Zbraně budou nejspíše zatím u amerických jednotek v Británii, ale v budoucnu by se to mohlo změnit.
„Velká Británie objednala dvanáct stíhaček F-35 jako potenciálních nosičů těchto taktických jaderných zbraní. Takže se může stát, že i Velká Británie se brzy stane součástí sdílení jaderných zbraní v rámci NATO tak, jak je to v tuto chvíli v Itálii, Nizozemsku, Belgii, Turecku a Německu,“ nastínil bezpečnostní expert a zopakoval, že je to zejména vzkaz Ruské federaci.
„Přesně tak to je, to mohu jenom dvakrát podtrhnout. Proto mimochodem nebyly vypnuty ty transpondéry. Aby Ruská federace věděla, že Spojené státy se nestahují a že se euroatlantická civilizace ani NATO nezaleknou hrozeb, které občas zaznívají například z úst Dmitrije Medveděva,“ uvedl Bříza.
Právě Velká Británie je podle Břízy zcela zásadní pro bezpečnost Evropy. „Co se týče evropské bezpečnosti, tak na Británii není důležité jenom jaderné odstrašení - Velká Británie je s Francií jediným držitelem jaderných zbraní v rámci evropského křídla NATO - ale také její námořnictvo. V případě jakéhokoliv konfliktu je britské námořnictvo nejsilnější v Evropě,“ dodal Bříza s tím, že Velká Británie má strategické jaderné zbraně na svých jaderných ponorkách.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič