USA vytvářejí chaos, který nelze řídit. Ekonomka Švihlíková o hrozbě Velké války

6. 8. 2014 16:20

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se mezinárodní právo ocitá v troskách. Objevují se noví aktéři a ti tradiční se chovají neobvykle a porušují dlouhodobě zažité vzorce chování ve vztazích spojenců a nepřátel. Spojené státy podporují chaos ve světě a snaží se oslabit své hlavní světové rivaly – Rusko a Čínu. Zároveň podporují nestabilitu do té míry, že by mohly vyvolat „Velkou válku". Švihlíková to napsala v článku Hra s ohněm na serveru Britské listy.

USA vytvářejí chaos, který nelze řídit. Ekonomka Švihlíková o hrozbě Velké války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková
reklama

Socioekonomický systém západních zemí není podle Švihlíkové stabilní. „Velká recese je podle mého názoru systémovou krizí a jasně ukázala, že vývoj posledních dekád na Západě (neboť jde o krizi Západu) je neudržitelný. Krize je velmi užitečný signál, ve kterém vyhřeznou jasně problémy, jež v rámci daného systému již nejsou řešitelné,“ tvrdí ekonomka.

Liberální uvažování americké zahraniční politiky je až dětsky naivní

Při systémových krizích nastává chaos, objevují se řešení, která by za standardních podmínek byla nemožná, i nové cesty, kudy by se další vývoj mohl ubírat. Podobnou látkou se zabývá teorie chaosu, která je velice oblíbená ve Spojených státech. Chaos zřejmě není možné řídit, ale s jistotou lze říct, že jde vyvolat.

Americká zahraniční politika je uvězněná v liberálním uvažování, které pokládá za univerzální pro všechny. „Je ahistorická, nechápe kulturní vlivy a dalo by se říci, že je v tomto ohledu dětsky naivní. Pokud bychom tuto hypotézu přijali, můžeme se spokojit s tím, že se opakují stále stejné (ale stále dražší?) chyby. Potom by americká elita byla nejen liberální, ale především velmi hloupá,“ vysvětluje ekonomka s tím, že to nepokládá za pravděpodobné.

Masivní destrukce výrobních kapacit by mohla opětovně nastartovat ekonomický růst

Druhá světová válka přinesla oživení, které pomohlo překonat „Velkou depresi". „Ve fázi nasyceného kapitalismu se opravdu může nabízet cesta masivní destrukce výrobních kapacit pro opětovné nastartování růstu,“ uvádí Švihlíková. Podotýká ovšem, že zbraňová vybavenost konkurentů USA je na takové úrovni, že by celosvětový konflikt znamenal naprostou destrukci. Ve Washingtonu prý zatím nedominují jedinci s válečnými ambicemi.

USA se přesto pokouší o vyvolávání chaosu a zesilování nestability. Podporují lokální konflikty mimo své území, které brzdí hlavní rivaly – geopolitického a vojenského rivala Rusko a ekonomického rivala Čínu. Jedná se například o podporu Izraele nebo polovojenských jednotek na Ukrajině. USA tak zároveň vytváří zakázky pro svůj zbrojní průmysl.

USA posilují chaos tam, kde je to výhodné pro jejich zájmy

„Neboť vojensko-průmyslový komplex je hlavní páteří americké výroby (a místem, kde se koncentruje vývoj nových technologií). Zopakujme, že Spojené státy nejsou schopny (pokud vůbec někdo je) chaos řídit,“ uvedla Švihlíková.

Dynamika nezamýšlených důsledků je prý ovšem velice silná. USA se snaží posilovat chaos tam, kde je to výhodné pro jejich zájmy. Při pokračující eskalaci situace se nebezpečně přibližuje možnost „Velké války" a nikoliv jen lokální konflikty.

Válka je selhání lidského rozumu, napsal Oskar Krejčí

Švihlíková připomíná knihu Oskara Krejčího, ve které tvrdí, že válka je selháním lidského rozumu. Uvádí se v ní doporučení, jak se válce vyhnout: „Předkládat iniciativy v oblasti odzbrojení by měl nejsilnější stát či koalice. Vnitrostátní režim by měl být uspořádán tak, aby omezoval vliv na vládu těch skupin, které vydělávají na šíření nenávisti, strachu, zbrojení a na válkách. Oslabovat moc vojensko-průmyslového komplexu. Jedinou obranou proti občanské válce je sociálně spravedlivý režim (!). Cílevědomá výchova k míru.“

Potřebná je také občanská iniciativa, která by zmobilizovala parlamentní i mimoparlamentní síly k nepřetržité kritice agresivní války.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …