Ministr obrany Spojených států James Mattis ocenil snahu Číny, která se snaží přivést KLDR k rozumu. Přesto ještě není vyhráno. Pokud Severokorejci nepřestanou odpalovat jednu raketu za druhou a budou dál stupňovat napětí v regionu, Spojené státy jsou připraveny zasáhnout. „Jakmile vyčerpáme všechny možné alternativy, Američané udělají správnou věc,“ konstatoval šéf Pentagonu s tím, že Spojené státy jsou součástí světa a hodlají udělat vše, co budou moct, aby udržely svět bezpečnější.
Vedle toho drsný Mattis, který se rád chlubí svou armádní přezdívkou „krvavý pes“, poslal varování také Číně. Je sice pravda, že Američané oceňují kroky nejlidnatější země světa vůči KLDR, ale to neznamená, že budou Spojené státy jen nečinně přihlížet, když bude Čína posilovat svůj vliv v Jihočínském moři na úkor ostatních států v regionu. Čínští představitelé na oplátku vzkázali, že by chtěli vědět, co vlastně mohou od Trumpa čekat. Prozatím je pro ně stále nevyzpytatelný. Mattis prohlásil, že USA a Čína si obchodně konkurují, což je nevyhnutelné, ale to neznamená, že musí dojít k nějaké výraznější konfrontaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp