ÚSTR neporušil etický kodex, tvrdí šéfka rady. Dokazování je ale prý těžké

20. 1. 2014 19:42

Platforma evropské paměti a svědomí pozastavila členství Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Důvodem je údajné porušení etických kodexů. Toho si však předsedkyně Rady ÚSTR Emilie Benešová není vědoma.

ÚSTR neporušil etický kodex, tvrdí šéfka rady. Dokazování je ale prý těžké
Foto: Hans Štembera
Popisek: Emílie Benešová
reklama

„Ústav si není vědom porušení kodexu,“ řekla Emilie Benešová v Interview Daniely Drtinové. „Není si vědom toho, že by zaměstnával někoho, kdo by porušoval kodex,“ zopakovala ředitelka rady ústavu.

Platforma evropské paměti a svědomí totiž ústavu pozastavila členství s tím, že ÚSTR údajně nedokázal rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy. Do ústavu se prý infiltrovali dřívější komunističtí spolupracovníci, a ten to nedokázal vyvrátit.

Jenže podle Benešové má ÚSTR akorát zkoumat a dokumentovat. „Nikoliv účelově zkoumat informace o členech,“ upozornila šéfka rady. ÚSTR prý ví, že jeho členové kodex nijak neporušili – oni sami to vedení řekli. „Ale jak to máme dokázat platformě?“ ptá se Benešová. Navíc nechápe, kde vůbec leží onen spor. S platformou se prý snažil ÚSTR komunikovat, dokonce dvakrát, jenže odpovědi se nedočkal.

Tento fakt komentoval již dříve na svém profilu na Facebooku i člen rady Michal Uhl. "Snaha o komunikaci a hledání společných cest byla systematicky ignorována. Neschopnost pochopit, že český právní řád neumožňuje splnit ultimativní požadavky platformy na kádrování členů vědecké rady. To nás vylučují za to, že pánové (Petr) Pithart a (Vilém) Prečan byli v KSČ? To je výsměch československým dějinám," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …