Účastníci lánské schůzky zůstanou ve stínové vládě ČSSD

01.11.2013 14:45

I když jsou čtyři z účastníků takzvané lánské schůzky ve stínové vládě sociální demokracie, její předseda Bohuslav Sobotka je z ní nevyloučí. Chce se soustředit na jednání o vládě skutečné. V té ale "pučisté", jak jim Sobotka říká, snad s výjimkou Milana Chovance, usednou jen stěží. V případě statutárního místopředsedy ČSSD Michala Haška je to pak podle jednoho ze Sobotkových nejbližších spojenců vyloučené.

Účastníci lánské schůzky zůstanou ve stínové vládě ČSSD
Foto: Michal Drabík
Popisek: Milan Chovanec u mikrofonu. V pozadí Bohuslav Sobotka
reklama

"Stínovou vládu už teď řešit nebudu, soustředíme se na jednání o vládě skutečné," napsal dnes na dotaz ČTK Sobotka, který již absolvoval první schůzky se šéfy možných vládních partnerů KDU-ČSL a ANO. Ve stínové vládě ČSSD zastává Hašek pozici ministra zemědělství, posty mají s výjimkou místopředsedy strany Zdeňka Škromacha i všichni ostatní účastníci utajovaného povolebního setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Šéf poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc je stínovým ministrem vnitra, jihočeský hejtman Jiří Zimola zastává pozici stínového ministra pro místní rozvoj a místopředseda ČSSD Milan Chovanec je stínovým ministrem dopravy.

Rozhodující den se blíží

Sobotka prý jejich možné zapojení do skutečného kabinetu nyní neřeší, podle jednoho ze členů nejužšího vedení sociální demokracie je ale "strašně nepravděpodobné", v případě Haška pak zcela vyloučeno. Jiná by mohla být prý jen pozice Chovance, který jako jediný sobotní schůzku v Lánech nezapíral a již se také distancoval od nedělního hlasování předsednictva ČSSD, které i jeho hlasem vyzvalo Sobotku k odchodu z funkce.

Hašek, Škromach a Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost. Hašek, který se veřejnosti omluvil za to, že o schůzce s hlavou státu opakovaně lhal, a Škromach, jenž litoval "některých ne úplně přesných informací" ze své strany, chtějí na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD 10. listopadu oznámit, jestli se vzdají funkcí.

Jako první k takovému kroku částečně ve čtvrtek večer přistoupil Zimola, který rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD. Nadále zůstává předsedou jihočeské sociální demokracie, hejtmanem a poslancem. Do šesti měsíců od voleb se má rozhodnout pro jeden z posledních dvou postů.

Gajdůšková ocenila Zimolův krok

Postup Zimoly dnes uvítala místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková, která je Sobotkovou spojenkyní. "Vážím si kroků hejtmana Jiřího Zimoly, odstoupení z vedení ČSSD, které je jediným možným odpovídajícím řešením situace. Takto by ale měli především postupovat ti, kteří skutečně lhali. V případě Michala Haška, jak se ukazuje nejen ve věci inkriminované schůzky. Sociální demokraty nikdo takový reprezentovat nemůže," uvedla v prohlášení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš řádil, jako ještě nikdy: Někdo se mi stále posmívá. Všichni volali PES, PES. Techte mechtle, lidi z Chorvatska. Nepříšli s čísly

21:37 Babiš řádil, jako ještě nikdy: Někdo se mi stále posmívá. Všichni volali PES, PES. Techte mechtle, lidi z Chorvatska. Nepříšli s čísly

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před Sněmovnu, aby pohovořil o nouzovém stavu a požádal …