Úder Václavu Klausovi z Německa. Pustil se do něj sám zakladatel AfD

09.07.2016 9:19

Českého exprezidenta Václava Klause kritizuje za jeho podporu německé euroskeptické a protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) bývalý šéf německých průmyslníků Hans-Olaf Henkel. Se svou kritikou Klause se svěřil v rozhovoru, který poskytl dnešním Lidovým novinám.

Úder Václavu Klausovi z Německa. Pustil se do něj sám zakladatel AfD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus
reklama

Henkel se do Evropského parlamentu dostal před dvěma roky jako otec zakladatel Alternativy pro Německo. S AfD se ale nepohodl a loni si založil vlastní stranu vystupující pod zkratkou Alfa.

Podle Henkela je AfD beztvará. Funguje prý jako vysavač: „Každá špína v každém koutě se musí vysát. Vlevo nebo vpravo,“ uvedl. Myslí si, že v čele AfD stojí zkrachovalé existence a lháři. „My jsme se lidí, jako je třeba současná předsedkyně strany Frauke Petryová, snažili zbavit. Bohužel se nám to nepodařilo,“ posteskl si.

AfD zastává socialistickou politiku

Alternativa je podle Henkela stranou, která kráčí po boku Národní fronty Marine Le Penové nebo rakouských Svobodných. „Zastává populistickou a národoveckou politiku. Ale také socialistickou. To je patrné z hospodářského programu. AfD by nejraději kolem Německa postavila hranice, nechce dohodu o volném obchodu s USA. Zato obdobnou dohodu s Ruskem by uvítala. V Česku tuhle debatu asi také znáte, protože dobré vztahy s Ruskem propaguje Václav Klaus. Zeptejte se ho, jaký ruský výrobek si za posledních dvacet let koupil,“uvedl Henkel.

Sám se na to Klause neptal, ale tipuje, že si žádný ruský výrobek v posledních dvaceti letech nekoupil. „Osobně jsem velmi zklamán, že Klaus, kterého jsem vždy respektoval a vážil si ho, našel zalíbení v nové AfD. A myslím, že se nechá zneužívat jako vývěsní štít. Lituji toho, že Klaus dává AfD fasádu seriózní a mezinárodně uznávané strany. V Německu nenajdete respektovanou osobnost, která by takovou roli hrála,“ prohlásil Henkel.

Klaus se šeredně plete

Přiznal ale, že Klaus má se svými euroskeptickými názory pravdu. „I já si myslím, že migrace bude mít pro Evropu ničivé následky. Vlastně podporuji většinu toho, co Klaus o Evropě říká. Řekl bych, že je Klaus podobně jako já frustrován tím, že v Německu není politická síla, která by se takovými hrozbami vážně zabývala. On si myslí, že v AfD našel spojence, a musí ji tedy podporovat. Jenže to se šeredně plete,“ myslí si Henkel.

Podle něj by se Klaus měl sám sebe zeptat, proč jemu známí ekonomové jako Bernd Lucke, Joachim Strabatty nebo i Henkel společně s šesti tisíci jinými členy AfD opustili a založili si novou stranu. „Měl by se podívat na životopisy lidí z AfD, s nimiž se dnes stýká. To ale bohužel neudělal,“ uvedl Henkel na Klausovu adresu.

Je přesvědčen o tom, že ani Klaus nechce střílet na prchající ženy a děti tak, jak to navrhovala místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchová. „Kdyby si přečetl návrhy řešení migrační krize naší Alfy, jistě by souhlasil. Ale mám dojem, že to nikdy nečetl,“ prohlásil Henkel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

7:22 ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize spuštěním programu ČT3 naprosto jednoznačně porušila zákon, který zce…