Údiv z Forbesu: Oni tu Ukrajinu vyprodávají na Západ opravdu rychle. Ale nezdá se, že národ by byl nadšen

27.05.2015 12:56

Ekonomický publicista Kenneth Rapoza ve svém textu publikovaném na americkém serveru Forbes s jistou dávkou sarkasmu konstatuje, že premiér Jaceňuk prosí zahraničí investory, aby si koupili Ukrajinu.

Údiv z Forbesu: Oni tu Ukrajinu vyprodávají na Západ opravdu rychle. Ale nezdá se, že národ by byl nadšen
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský expremiér Jaceňuk

„V pondělním prohlášení publikovaném na webových stránkách ukrajinské vlády se hovoří o tom, že premiér země Arsenij Jaceňuk vyzval americké partnery k aktivnímu využívání investičních příležitostí, které nabízí probíhající privatizace na Ukrajině,“ cituje Rapoza a informuje o setkání Jaceňuka s americkým senátorem Dickem Dubinem, v průběhu kterého oba politici diskutovali o americké pomoci ve výši jedné miliardy dolarů. „Zdá se, že Ukrajina je neustále v pohotovosti. Loňská majdanská revoluce nasměrovala zemi směrem od Ruska k milující náruči Evropy a Spojených států. Nicméně se nezdá, že by byl národ v této otázce sjednocen a sdílel lásku k Západu projevovanou Porošenkem a Jaceňukem,“ komentuje Rapoza.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Západ neustále vyzývá Ukrajinu k utužování vzájemných hospodářských vazeb, ale je značně nejisté, do jaké míry jsou tamější trhy pro Spojené státy atraktivní,“ pochybuje Rapoza a upozorňuje, že východní Ukrajina coby centrum průmyslové výroby je do značné míry v rukou separatistických skupin podporovaných ruskou armádou. „Jaceňuk se mezi tím spojil s Porošenkem, aby společně vedli národ nevěřících. Jejich vysoká volební podpora však dávno patří minulosti. Jestliže si premiér myslí, že se prodej státního majetku do rukou zahraničních investorů obejde bez protestů, potom je jasné, že Ukrajině vlastně vůbec nevadí být ovládána zahraničními subjekty. Pokud ovšem nemluví rusky, samozřejmě,“ glosuje Rapoza v ironickém duchu.

V březnu letošního roku ukrajinská vláda schválila seznam státních podniků, které bude nabízet v rámci privatizace. Seznamu dominují především energetické společnosti, ale státní gigant Naftogaz mezi nimi nefiguruje. „Zkraje tohoto roku ministerský kabinet schválil prodej 164 podniků, přičemž nominální hodnotu jednotlivých podílů odhadl na 150 milionů dolarů. Jaceňuk ovšem prohlásil, že je to stále příliš málo a chce počet nabízených podniků zvýšit až na 1200. Jinými slovy, ten prodej opravdu spěchá,“ konstatuje Rapoza. Vedle dvou miliard dolarů od Spojených států inkasuje Ukrajina většinu svých peněz od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. V příštích čtyřech letech tak získá asi 40 miliard dolarů. Někteří experti přirovnávají takový přísun peněz k Marshallovu plánu, jenž pomohl postavit na nohy válkou zničenou Evropu.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…