Úklid po kůrovci: Romy nechtějí, radši berou Ukrajince. Jsou prý kvalifikovaní

15.05.2019 13:04

Tisícovka Romů nabídla svou pomoc při úklidu po kůrovci. Ministerstvo jim však dalo košem se slovy, že chce Ukrajince. „Potřebujeme kvalifikované lidi,“ nechalo se slyšet. Píší o tom Lidovky.cz.

Úklid po kůrovci: Romy nechtějí, radši berou Ukrajince. Jsou prý kvalifikovaní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě
reklama
Mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý hájí nezájem státního podniku Lesy ČR o romské pracovníky tím, že na zpracování kalamitního dříví bohužel obvykle nemají potřebnou kvalifikaci. „Například pro práci s motorovou pilou či při používání chemických postřiků,“ uvedl.
 
Ministerstvo se tak snaží přimět české firmy, aby pro boj s následky kalamity způsobené kůrovcem přivezly pracovníky z Ukrajiny. A to vskutku i přesto, že Asociace romských podnikatelů a spolků ČR už loni v červnu nabízela zhruba tisícovku svých pracovníků. Prezident Asociace Vladimír Leško své pracovníky brání. Podle všeho mají zájem o nekvalifikovanou práci jako je například sběr klestí. „Jednotkové ceny nejsou pro nás ekonomicky výhodné a nejsme schopní tyto práce dlouhodobě realizovat,“ dodává však Leško.
 
Původní text ZDE.
 
A zároveň také vyvrací zprávy resortu, jenž uvádí, že romské firmy v roce 2017 pracovaly na zakázkách za 40 milionů korun. Celková hodnota podle něj činila maximálně pět milionů.
 
„Již delší dobu argumentujeme, že je neefektivní přivážet do našeho státu nekvalifikovanou pracovní sílu z cizích zemí. V Česku máme mnoho nekvalifikovaných lidí, nejen z řad Romů, kteří jsou schopní provádět práce nenáročné na odbornost,“ dodává Leško s kritikou ohledně shánění ukrajinských pracovníků. Závěrem dodal, že doufá, že spolupráce bude přibývat, protože jeho lidé chtějí makat, nikoliv kecat. 
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek zaútočil na Hamáčka. A vlivný člen ČSSD ho srazil slovy Nečase: Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon. Nula!

15:30 Kalousek zaútočil na Hamáčka. A vlivný člen ČSSD ho srazil slovy Nečase: Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon. Nula!

Dělal, nebo nedělal tupé škrty někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek? Na sociálních sítích se v…