Ukrajina: Nenáviděl vše, co bylo ze Západu. Je mrtvý

22.09.2016 10:12

Rodák z ukrajinského Charkova, vůdce rudo-hnědé organizace Oplot (Opevnění) Jevgenij Žilin byl zavražděn 19. září zřejmě kvůli penězům. Píší o tom Lidové noviny v souvislosti s boji o Donbas.

Ukrajina: Nenáviděl vše, co bylo ze Západu. Je mrtvý
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obraz křížů za mrtvé na Donbase
reklama

Žilin byl mimo jiné také bojovník za návrat k sovětským pořádkům a zastánce obnovení Sovětského svazu v jeho původních hranicích. Byl protivníkem všeho západního, ukrajinského i evropského, konstatuje tisk.

Žilina zabil pravděpodobně najatý profesionál v restauraci Větěrok. Tam přišel společně s Andrejem Kozyrevem, který je přezdívaný v kriminálních kruzích Kozar. Schůzka se podle všeho měla týkat velkých peněz, které díky válce na východní Ukrajině Žilin vydělával. Šlo především o nelegální byznys, jenž na ukrajinském území vzkvétá. Dovážel například na Donbas tolik potřebný benzin.

Jak podotýkají Lidové noviny, jednou z nejlukrativnějších činností na východě Ukrajiny je nyní obchodování s uhlím. Konkurenční boj za ovládnutí uhelného obchodu je velmi tvrdý. „Mluvili jsme o šachtách Donbasu,“ měl říct po střelbě v restauraci Kozyrev, jenž byl těžce zraněn. Žilin podle všeho totiž uhlí vyvážel z Donbasu do Ruska i na Ukrajinu.

„Podle ukrajinských médií ale může být motiv i politický – radikální proruská skupina Oplot byla údajně podporována ruskými tajnými službami. Má na svědomí řadu únosu aktivistů Majdanu, několik teroristických útoků na Ukrajině i dalších kriminálních činů. I za to se Žilinovi mohl někdo pomstít,“ uzavírají noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…