Ukrajina: Rusové pokračují v nucených deportacích a adopcích, zní z USA

17.11.2022 9:28

V zahraničních médiích stále rezonuje raketový incident v Polsku poblíž hranic s Ukrajinou, v důsledku kterého zemřeli dva polští občané. Jak Poláci, tak představitelé NATO se shodují, že zabíjet mohla raketa vypálená Ukrajinci, jenže ta by nemusela být vypálena, kdyby v únoru Rusko Ukrajinu nenapadalo. Velvyslanec Ruské federace při OSN Vasilij Něbenzja k tomu řekl „už dávno jsme přestali být překvapeni vašimi pokusy, za jakýchkoli okolností navzdory skutečnosti nebo zdravému rozumu, obviňovat Rusko ze všeho“.

Ukrajina: Rusové pokračují v nucených deportacích a adopcích, zní z USA
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americká tažená houfnice M777

Ruská agrese proti Ukrajině trvá již 267 dní a média teď nejvíce věnují pozornost raketovému incidentu v Polsku. Rusko a Ukrajina se nadále vzájemně obviňují, že to raketa druhé strany usmrtila dva polské občany. Polský prezident Andrzej Duda označil incident za nehodu. Na tomto stanovisku se podle CNN shodují přední představitelé Polska i NATO.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by to byl úmyslný útok na Polsko. S největší pravděpodobností to byla raketa S-300 ruské výroby,“ uvedl Duda ve středu na tweetu. Při nehodě zemřeli dva lidé.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg také uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by incident byl důsledkem úmyslného útoku kterékoli strany a že ukrajinské síly nenesou vinu za obranu své země před ruským útokem.

„Naše předběžná analýza naznačuje, že incident byl pravděpodobně způsoben ukrajinskou raketou protivzdušné obrany odpálenou na obranu ukrajinského území před útoky ruských řízených střel,“ řekl Stoltenberg. „Ale aby mi bylo rozuměno, není to chyba Ukrajiny. Rusko nese konečnou odpovědnost, protože pokračuje ve své nezákonné válce proti Ukrajině.“

Naproti tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dává jasně najevo, že raketa, která zabila dva polské občany, byla raketa ruská. „Nepochybuji, že to nebyla naše raketa,“ řekl novinářům v Kyjevě.

Poradce ukrajinského prezidenta Michailo Podoljak ve vyjádření pro CNN nevyloučil, že smrt polským občanům mohla přinést ukrajinská raketa, ale zdůraznil, že nebýt ruské války proti Ukrajině, jeho země se nemusela bránit.

„Rusko proměnilo východní část evropského kontinentu v nepředvídatelné bojiště. Záměr, způsob provedení, rizika, eskalace – to vše přichází pouze z Ruska,“ uvedl Podoljak.

K výbuchu došlo mimo obydlenou oblast u venkovské východní polské vesnice Przewodów, asi 6,4 kilometru západně od ukrajinských hranic v úterý odpoledne, zhruba ve stejnou dobu, kdy Rusko zahájilo největší vlnu raketových útoků na ukrajinská města za poslední měsíc.

Mluvčí ukrajinského letectva ve středu v národní televizi řekl, že armáda „udělá vše“, aby usnadnila polské vyšetřování.

Americký prezident Joe Biden byl při komentování polského incidentu velmi obezřetný. „Nechci říkat, že to (raketa) bylo vypáleno z Ruska, dokud to úplně nevyšetříme," řekl Biden. „Při pohledu na trajektorii je nepravděpodobné, že by byla vypálena z Ruska. Ale uvidíme.“

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu řekl, že Rusko nemá „žádný vztah“ k raketovému incidentu v Polsku a že někteří vůdci učinili prohlášení, aniž by chápali, „co se vlastně stalo“.

„Byli jsme svědky další hysterické zběsilé rusofobní reakce, která nebyla založena na žádných skutečných důkazech. Vysoce postavení vůdci různých zemí učinili prohlášení, aniž by tušili, co se vlastně stalo,“ uvedl doslova.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja Peskovova slova zopakoval. A přidal ještě jednu poznámku.

„Už dávno jsme přestali být překvapeni vašimi pokusy, za jakýchkoli okolností navzdory skutečnosti nebo zdravému rozumu, obviňovat Rusko ze všeho," řekl během zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

Polský velvyslanec při OSN Krzysztof Szczerski ve středu v Radě bezpečnosti OSN (BR OSN) řekl, že Polsko okamžitě zahájilo „rozsáhlé vícefázové vyšetřování“ incidentu, který podle Varšavy a NATO pravděpodobně způsobila střela vypálená ukrajinskými silami bránícími svou zemi před ruskými údery.

Szczerski také uvedl, že incident „nás učí, jak blízko ve skutečnosti žijeme potenciální eskalaci přelévání ruské útočné války proti Ukrajině s dalekosáhlými důsledky, které všichni můžeme vnímat“.

Dodal, že dvě polské oběti „by nebyly zabity, kdyby nedošlo k ruské válce proti Ukrajině“. „Jejich jedinou chybou byla skutečnost, že žili blízko civilní infrastruktury na ukrajinské straně hranice, na kterou Rusko stále útočí jako na vojenský cíl,“ řekl.

Americký Institut pro studium války se věnoval situaci na frontě. Upozornil, že Rusové z Chersonské oblasti stahují další kolaborantské úředníky a deportují některé chersonské obyvatele.  

„Programy nucené adopce a deportace dětí pod rouškou prázdnin a rehabilitačních programů pravděpodobně tvoří páteř masivní ruské depopulační kampaně. Taková depopulační kampaň může představovat porušení Úmluvy o předcházení a trestání zločinu genocidy a představovat širší úsilí o etnické čistky,“ uvedl ISW.

ISW promlouvá

ISW promlouvá

ISW promlouvá

 

V Doněcké oblasti sice Rusové dál útočí, ale podle institutu se jim nedaří.

„Mnoho zpráv naznačuje, že morálka a psychický stav ruských sil v Luhanské a Doněcké oblasti jsou mimořádně nízké,“ napsal institut.

ISW promlouvá

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …