Ukrajina je nucena čelit ruské agresi, řekl v Kyjevě Babiš. Došlo i na Krym

19.11.2019 12:33

Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil dnes český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v Kyjevě, kde ho provází početná delegace českých podnikatelů. Při zahájení česko-ukrajinského podnikatelského fóra a následně po jednání s ukrajinským premiérem Oleksijem Hončarukem znovu podpořil územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny a reformní kurz nového vedení země, napsala ČTK.

Ukrajina je nucena čelit ruské agresi, řekl v Kyjevě Babiš. Došlo i na Krym
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Hončaruk český přístup ocenil a rozhovor s Babišem označil za „jedno z nejproduktivnějších setkání za poslední měsíce“.

„Ukrajina je nucena čelit problémům jako je ruská agrese a ruská anexe Krymu, které jsou pro nás těžce představitelné,“ řekl Babiš na úřadu ukrajinské vlády. „Přijel jsem sem s jasným vzkazem podpory ukrajinskému lidu. Nevidíme jiné řešení konfliktu na východě Ukrajiny než obnovu ukrajinské svrchovanosti mírovou cestou,“ řekl. „Nelegální anexi Krymu ČR neuznává a odsuzuje,“ dodal.

Zdůraznil také, že Česko pozorně sleduje protikorupční kroky nové ukrajinské vlády. Právní stát je nesmírně důležitý i pro rozvoj podnikání – a v Kyjevě je Babiš podle svých slov hlavně kvůli navázání ekonomické spolupráce.

„Máme od našich firem celý seznam, co by si na Ukrajině přály pro své podnikání. Vidíme tu skvělé možnosti,“ řekl premiér ještě na podnikatelském fóru o možnostech českého vývozu, jehož lví díl v současnosti putuje do Evropské unie. „Blahopřeji ukrajinským občanům, že si zvolili tak mladého prezidenta a premiéra. Naše občany to teprve čeká,“ řekl s úsměvem.

Otevření podnikatelského fóra se zúčastnil i ukrajinský premiér Hončaruk, s nímž český host následně jednal na úřadu vlády. „Bylo to jedno z nejproduktivnějších setkání za poslední měsíce. Tato návštěva je velmi významným krokem ke zlepšení našich vztahů i začátkem další velké práce…“ řekl hostitel.

Ocenil přitom Babišovo ujištění o podpoře ukrajinské celistvosti a svrchovanosti, a to v situaci, kdy Ukrajina čelí „hybridní válce“. Vyzdvihl zároveň skutečnost, že ČR jako jedna ze čtyř zemí zrušila veškerá omezení dodávek zbraní Ukrajině. Na dotaz ohledně postojů českého prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině Hončaruk řekl, že po Babišových ujištěních nemá o české podpoře žádné pochybnosti.

Mezi Zemanovy kontroverzní výroky k Ukrajině patří například jeho vyjádření v Parlamentním shromáždění Rady Evropy z října 2017, kdy anexi Krymu označil za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Anexe byla podle něj protiprávní, Ukrajině ale poradil, aby se s Moskvou dohodla na kompenzaci. Zemanovy výroky tehdy Kyjev důrazně odmítl a kritizovali je i někteří čeští politici.

Při dnešních česko-ukrajinských rozhovorech premiér Hončaruk mimo jiné varoval před výstavbou nového ruského plynovodu Nord Stream 2, který označil za hrozbu pro bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i Evropy. Kromě Ukrajiny mají v této věci dlouhodobé výhrady mimo jiné také Polsko či pobaltské státy, tedy země, které projekt Nord Stream 2 obchází.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Migranti nemají práci, kradou a znásilňují ženy? Vypněte to!“ Petr Žantovský sleduje řev, který nastal po slovech Ivany Trumpové

7:41 „Migranti nemají práci, kradou a znásilňují ženy? Vypněte to!“ Petr Žantovský sleduje řev, který nastal po slovech Ivany Trumpové

TÝDEN V MÉDIÍCH Televizní rozhovor s Ivanou Trumpovou, bývalou manželkou nynějšího prezidenta Spojen…