Ukrajina je ochotna platit kompromisní cenu za ruský plyn

19.08.2014 21:51

Ukrajina je připravena platit dočasnou kompromisní cenu za ruský plyn. Sdělil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr energetiky. Ruský plynárenský podnik Gazprom, monopolní vývozce této suroviny z Ruska, ale podle něj není ochoten vyjednávat.

Ukrajina je ochotna platit kompromisní cenu za ruský plyn
Foto: URS Czech
Popisek: Kontrola plynu

Rusko v červnu přestalo Ukrajině dodávat svůj zemní plyn kvůli sporům o nezaplacené účty a o cenu za plyn. Od té doby panují obavy, že to ohrozí plynulost dodávek suroviny z Ruska do zbytku Evropy.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan sdělil, že Ukrajina je připravena na kompromis o ceně, dokud nebude vyřešen soudní spor, který vede proti Gazpromu.

Gazprom se prý jednání neúčastní

„Jsme připraveni jednat o nějakém rozumném kompromisu ohledně ceny, dokud situace nebude vyřešena (u soudu)... Gazprom se ale vyjednávacího procesu neúčastní," řekl podle Reuters Prodan novinářům. „Ze strany Gazpromu zatím není žádný kompromis," uvedl také ministr.

Šéf ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz v červnu sdělil, že Kyjev je připraven 18 měsíců platit kompromisní cenu 326 dolarů za tisíc krychlových metrů ruského plynu, aby tak poskytl víc času na ukončení cenového sporu s Moskvou. Prodan dnes nesdělil, o jaké kompromisní ceně je Ukrajina ochotna uvažovat.

Švédský soud zatím o ceně nerozhodl

Naftogaz v červnu podal žalobu u arbitrážního soudu ve Stockholmu, aby zajistil „spravedlivou a tržní cenu" pro dodávky zemního plynu od Gazpromu. Není zatím jasné, kdy by soud mohl vynést konečný verdikt.

Ukrajina nyní čerpá více zemního plynu z Evropské unie. Z Polska, Maďarska a Slovenska má prostřednictvím zpětných dodávek podle Prodana obdržet zhruba 16 miliard krychlových metrů plynu, což prý pokryje zhruba polovinu letošních ukrajinských potřeb u dovozu plynu ze zahraničí. Na období od října do března ale prý Kyjev musí najít dalších pět miliard kubických metrů z dovozu.

Gazprom se k věci odmítl vyjádřit. Podnik již v dubnu vyjádřil pochybnost ohledně zákonností zpětných dodávek plynu na Ukrajinu, které mají nahradit dodávky z Ruska.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…