Ukrajina je ochotna platit kompromisní cenu za ruský plyn

19.08.2014 21:51

Ukrajina je připravena platit dočasnou kompromisní cenu za ruský plyn. Sdělil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr energetiky. Ruský plynárenský podnik Gazprom, monopolní vývozce této suroviny z Ruska, ale podle něj není ochoten vyjednávat.

Ukrajina je ochotna platit kompromisní cenu za ruský plyn
Foto: URS Czech
Popisek: Kontrola plynu
reklama

Rusko v červnu přestalo Ukrajině dodávat svůj zemní plyn kvůli sporům o nezaplacené účty a o cenu za plyn. Od té doby panují obavy, že to ohrozí plynulost dodávek suroviny z Ruska do zbytku Evropy.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan sdělil, že Ukrajina je připravena na kompromis o ceně, dokud nebude vyřešen soudní spor, který vede proti Gazpromu.

Gazprom se prý jednání neúčastní

„Jsme připraveni jednat o nějakém rozumném kompromisu ohledně ceny, dokud situace nebude vyřešena (u soudu)... Gazprom se ale vyjednávacího procesu neúčastní," řekl podle Reuters Prodan novinářům. „Ze strany Gazpromu zatím není žádný kompromis," uvedl také ministr.

Šéf ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz v červnu sdělil, že Kyjev je připraven 18 měsíců platit kompromisní cenu 326 dolarů za tisíc krychlových metrů ruského plynu, aby tak poskytl víc času na ukončení cenového sporu s Moskvou. Prodan dnes nesdělil, o jaké kompromisní ceně je Ukrajina ochotna uvažovat.

Švédský soud zatím o ceně nerozhodl

Naftogaz v červnu podal žalobu u arbitrážního soudu ve Stockholmu, aby zajistil „spravedlivou a tržní cenu" pro dodávky zemního plynu od Gazpromu. Není zatím jasné, kdy by soud mohl vynést konečný verdikt.

Ukrajina nyní čerpá více zemního plynu z Evropské unie. Z Polska, Maďarska a Slovenska má prostřednictvím zpětných dodávek podle Prodana obdržet zhruba 16 miliard krychlových metrů plynu, což prý pokryje zhruba polovinu letošních ukrajinských potřeb u dovozu plynu ze zahraničí. Na období od října do března ale prý Kyjev musí najít dalších pět miliard kubických metrů z dovozu.

Gazprom se k věci odmítl vyjádřit. Podnik již v dubnu vyjádřil pochybnost ohledně zákonností zpětných dodávek plynu na Ukrajinu, které mají nahradit dodávky z Ruska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …