Ukrajina je ochotna platit kompromisní cenu za ruský plyn

19.8.2014 9:51 odp.

Ukrajina je připravena platit dočasnou kompromisní cenu za ruský plyn. Sdělil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr energetiky. Ruský plynárenský podnik Gazprom, monopolní vývozce této suroviny z Ruska, ale podle něj není ochoten vyjednávat.

Ukrajina je ochotna platit kompromisní cenu za ruský plyn
Foto: URS Czech
Popisek: Kontrola plynu

Rusko v červnu přestalo Ukrajině dodávat svůj zemní plyn kvůli sporům o nezaplacené účty a o cenu za plyn. Od té doby panují obavy, že to ohrozí plynulost dodávek suroviny z Ruska do zbytku Evropy.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan sdělil, že Ukrajina je připravena na kompromis o ceně, dokud nebude vyřešen soudní spor, který vede proti Gazpromu.

Gazprom se prý jednání neúčastní

„Jsme připraveni jednat o nějakém rozumném kompromisu ohledně ceny, dokud situace nebude vyřešena (u soudu)... Gazprom se ale vyjednávacího procesu neúčastní," řekl podle Reuters Prodan novinářům. „Ze strany Gazpromu zatím není žádný kompromis," uvedl také ministr.

Šéf ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz v červnu sdělil, že Kyjev je připraven 18 měsíců platit kompromisní cenu 326 dolarů za tisíc krychlových metrů ruského plynu, aby tak poskytl víc času na ukončení cenového sporu s Moskvou. Prodan dnes nesdělil, o jaké kompromisní ceně je Ukrajina ochotna uvažovat.

Švédský soud zatím o ceně nerozhodl

Naftogaz v červnu podal žalobu u arbitrážního soudu ve Stockholmu, aby zajistil „spravedlivou a tržní cenu" pro dodávky zemního plynu od Gazpromu. Není zatím jasné, kdy by soud mohl vynést konečný verdikt.

Ukrajina nyní čerpá více zemního plynu z Evropské unie. Z Polska, Maďarska a Slovenska má prostřednictvím zpětných dodávek podle Prodana obdržet zhruba 16 miliard krychlových metrů plynu, což prý pokryje zhruba polovinu letošních ukrajinských potřeb u dovozu plynu ze zahraničí. Na období od října do března ale prý Kyjev musí najít dalších pět miliard kubických metrů z dovozu.

Gazprom se k věci odmítl vyjádřit. Podnik již v dubnu vyjádřil pochybnost ohledně zákonností zpětných dodávek plynu na Ukrajinu, které mají nahradit dodávky z Ruska.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …