Ukrajina jedná s USA o dodávce zbraní, čeká se na souhlas Obamy

17.02.2015 12:04 | Zprávy
autor: vam, čtk

O dodávkách zbraní právě vyjednává Ukrajina se Spojenými státy. Dokonce už sestavila seznam svých požadavků. Ukrajinské televizi to dnes v Kyjevě řekl poradce ukrajinského prezidenta Jurij Birjukov. Podle něj ale Bílý dům o dodávkách zbraní na Ukrajinu ještě nerozhodl.

Ukrajina  jedná s USA o dodávce zbraní, čeká se na souhlas Obamy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Spojené státy stejně jako evropské mocnosti sledují vývoj na východě Ukrajiny, kde mělo po summitu z minulého týdne zavládnout příměří. Právě na jeho průběhu podle amerických médií závisí osud případných zbrojních dodávek USA na Ukrajinu. Pentagon zatím Kyjevu dodává jiný vojenský materiál, například ošacení nebo osobní ochranné prostředky.

"Jedná se pořád, a to i na úrovni ministrů obrany," prohlásil v ukrajinské televizi Birjukov. Nedávno podle něj ukrajinská vláda odeslala do Washingtonu seznam svých požadavků. "Jde o obrněnou techniku a zbraně," upřesnil Birjukov. Zásilka by byla financována z tříleté americké půjčky ve výši 350 milionů dolarů (8,5 miliardy korun), možná je prý i další miliarda dolarů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Projekt E6

Narovinu věříte tomu, že ať by byl u vlády kdokoliv, že by těch 6 zemí stálo o to, aby se do projektu zapojila i ČR? Já myslím, že o nás v EU nestojí. A co říkáte na to, jak se EU čím dál víc štěpí a vytváří se uvnitř ní jakési koalice států? Není to úplně v rozporu s tím, proč EU vznikla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Minář svolává Letnou. Ale pozor: Lidé už před ním varují

11:08 Minář svolává Letnou. Ale pozor: Lidé už před ním varují

„Je třeba ukázat naši kolektivní sílu,“ šéf spolku Milion chvilek Mikuláš Minář svolává na 21. březn…