Ukrajina kandidátem do EU? Jiří Pospíšil je pro. Prý to nesnese odkladu. A odjinud přišla bouře

26.04.2022 16:27 | Zprávy

Ukrajina nemá být členem Evropské unie a neměla by ani v červnu získat statut kandidáta. Tento názor uvedl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg na summitu evropských médií v rakouském Lechu. Odůvodnil svůj postoj tím, že některé balkánské země, které kandidátský status mají, si už řadu věcí odpracovaly a nebylo by fér je přeskočit. Uvedl také, že Ukrajina by se členským státem EU neměla stát ani v budoucnosti, měla by podle něj pro ni existovat jiná cesta. PL.cz se zeptaly politiků, zda máme vzít Ukrajinu do EU, nebo má pravdu Rakousko.

Ukrajina kandidátem do EU? Jiří Pospíšil je pro. Prý to nesnese odkladu. A odjinud přišla bouře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

„Ano, máme Ukrajině otevřít dveře do Evropské unie. Kandidatura neznamená automaticky přijetí,“ vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Máme přiznat statut kandidátské země. Pak má zahájit proces jednání. Každá země musí splňovat podmínky členství podle zakládacích smluv. V tom nelze dělat žádnou výjimku,“ objasnil Cyril Svoboda, který byl ministrem zahraničí a také předsedou KDU-ČSL. „Po skončení války a stabilizaci hranic Ukrajiny určitě ano,“ domníval se senátor Patrik Kunčar, místopředseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

„Měli bychom udělat vše pro to, abychom Ukrajině otevřeli cestu do EU. Nicméně na této cestě musí Ukrajina splnit vše, co je potřeba. Jinak by to poškodilo ji i EU samotnou. Pro všechny uchazeče i členy platí, že musí dodržovat stejné podmínky a pravidla. Jinak bychom přestali fungovat,“ domníval se Lubomír Zaorálek, bývalý ministr zahraničí za ČSSD. „Nakonec vzít do EU,“ okomentoval bývalý sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla.

„V případě Ukrajiny by měla platit férová pravidla jako u ostatních států, které jsou geograficky v Evropě.  Splní-li právní podmínky, mělo by jim to být umožněno. A my bychom měli udělat maximum, abychom Ukrajincům s plněním těch požadavků pomohli. Rakouská vláda se v tom mýlí,“ myslel si eurosposlanec za Piráty Mikuláš Peksa.

Vyjádření rakouského ministra zahraničí Schallenberga, že by Ukrajina neměla být členem EU - ani teď, ani v budoucnu - vnímám jako dost krátkozraké a zbytečné. Rakousko asi zapomíná, že se na Ukrajině bojuje i za svobodu jejich země, a že Ukrajinci teď nasazují své životy i za ty jejich! Za mě je tedy Ukrajina naléhavý případ, který nesnese odkladu. Udělit ji status unijního kandidáta by podle mého názoru EU posílilo i geopoliticky. Znamenalo by to také rozšíření západních hodnot“ dál na východ a tedy větší izolaci diktátorských režimů Ruska a Běloruska, které by měly odejít do minulosti, sdělil europoslanec Jiří Pospíšil, bývalý předseda TOP 09. 

„Podle mě je teď nejdůležitější, aby se Ukrajině podařilo ubránit svoji zemi. Pokud Ukrajina splní všechny podmínky, měla by mít dveře do EU otevřené. Podporuji udělit Ukrajině status kandidátské země a bude záležet na Ukrajině, jak rychle dokáže zavést nezbytné reformy,“ sdělil europoslanec za ANO Ondřej Knotek.

„Rozhodně ne. EU musí projít zásadní reformou a vyřešit velké množství problémů, jež má i bez Ukrajiny. Tedy státu výrazně chudšího a s řadou společenských neduhů, jako je vyhrocený nacionalismus a korupce. Pokud by Ukrajina vstoupila do EU, stala by se další montovnou a zdrojem odbytu druhořadého zboží a prohloubila by tak ještě více rozdíly mezi zeměmi EU – například v odměňování,“ upozornila europoslankyně Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…