Ukrajina na vážkách: Předhodí nás Trump Putinovi, nebo dodrží slib a bude kopat za nás?

11.11.2016 21:03

Ředitel Ukrajinského institutu strategií globálního vývoje Viktor Levický se obává menší podpory pro EU a NATO ze strany nové prezidentské administrativy USA. Bývalý šéf ukrajinské rozvědky zase tvrdí, že je Trump „za Ukrajinu“.

Ukrajina na vážkách: Předhodí nás Trump Putinovi, nebo dodrží slib a bude kopat za nás?
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

„Po ohromném šoku, který mnozí s ohledem na výsledek amerických prezidentských voleb zažili, je třeba pokusit se pochopit, co vlastně vítězství Donalda Trumpa ve volbách pro Ukrajinu i celý svět znamená. Pokud odhlédneme od apokalyptických a přespříliš optimistických scénářů, můžeme jasně popsat tři hlavní důsledky amerických voleb,“ uvedl ukrajinský analytik.

Podle Levického se může nedávná volební historie zanedlouho zopakovat v evropských zemích, které jako dva mohutné sloupy drží základy Evropské unie, tedy při nadcházejících volbách ve Francii a Německu, kde mohou podobně jako v USA favorité na vítězství překvapivě propadnout.

Expert rovněž předpokládá, že Spojené státy na své dva klíčové evropské partnery budou vyvíjet velký tlak v souvislosti s plněním minských dohod ze strany Ruska a Ukrajiny, jejichž garanty jsou právě Francie s Německem.

Levický dále tvrdí, že se nedá vyloučit ani výrazné oslabení podpory Evropské unie a Severoatlantické aliance ze strany Spojených států. „Jestliže Trump skutečně začne iniciovat produktivnější spolupráci s Putinem, bude mít ruský prezident co dočinění nejen s konstruktivním partnerem, ale i s velmi vlivným soupeřem,“ zmínil expert.

Putin bude za Ukrajinu

Ukrajinský server Segodnya.ua dnes informoval o tom, že se Donald Trump již setkal s ukrajinskými diplomaty a ubezpečil je v tom, že Spojené státy pod jeho vedením budou vůči Ukrajině „přátelsky nakloněny“. Trump se měl podle bývalého šéfa ukrajinské rozvědky Nikolaje Malomuže setkat s ukrajinským diplomatem Jurijem Sergejevem, kterého ubezpečil v tom, že „bude za Ukrajinu“.

Malomuž ukrajinskému serveru Gordon sdělil, že si Trumpova prohlášení lidé špatně vykládají, jelikož měl „velmi neobyčejnou předvolební kampaň“. Mohu vás ubezpečit v tom, že všechny ty řeči o nebezpečném Trumpovi neodpovídají realitě. Vedl pouze velmi nestandardní předvolební kampaň, se kterou navíc nesouhlasila část Republikánské strany. Bez ohledu na jeho mnohá prohlášení, ve kterých si často sám protiřečil, je třeba rozumět tomu, že je ve skutečnosti velmi pragmatický a schopný organizovat práci svého týmu,“ uvedl v rozhovoru Malomuž.

Bývalý šéf ukrajinské rozvědky navíc zmínil, že se Trump ještě před volbami „přiznal“ k podpoře Ukrajiny. „Dovolte mi říci několik slov o prohlášeních Trumpa, ze kterých mělo údajně vyplývat, že hodlá uznat Krym za součást Ruska. Čtyři měsíce před volbami se s ním naši lidé setkali, aby s ním pohovořili o Ukrajině. Na schůzce s naší delegací republikán přiznal, že je přítelem Ukrajiny. Přímo nám sdělil, že bude za Ukrajinu,“ zdůraznil Malomuž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…