Ukrajina plánovala poslat k ruským hranicím sto tisíc dobrovolníků. Takto to dopadlo

03.01.2022 18:08

Do 15. ledna by mělo mít každé ukrajinské město jednotku domobrany složenou z dobrovolníků. Jak ovšem informuje Rádio Svobodná Evropa, zatím plán na vybudování silné domobrany pokulhává a místo plánovaných sto tisíc dobrovolníků se zatím přihlásilo pouze osm tisíc. Neoslní ani výbava.

Ukrajina plánovala poslat k ruským hranicím sto tisíc dobrovolníků. Takto to dopadlo
Foto: Filip Brokeš
Popisek: Obrázky z hlavního města Ukrajiny Kyjeva

Anketa

Počíná si premiér Fiala ve své funkci dobře?

4%
91%
hlasovalo: 29547 lidí
Domobrany zatím kromě personálních problémů řeší i nedostatečnou výbavu, dobrovolníci tak často o víkendech trénují jen se dřevěnými atrapami zbraní. „Jsme lehká pěchota. Naším hlavním cílem je mobilita,“ řekl pro rádio instruktor Serhij Hrom s tím, že by se vojákům hodily alespoň džípy.

Viktor Kevljuk z Ukrajinského centra pro obranné strategie na videu Rádia Svobodná Evropa označil za klíčové, že domobranci chrání své domovy. „Mělo by se zapojit co možná nejvíce obyvatel. Neznám lepší vojáky než lidi bránící svou vesnici,“ míní.

Cíl domobrany disponovat sta tisíci dobrovolníky byl stanoven při jejím založení v roce 2018, zatím se však v celé Ukrajině registrovalo pouze osm tisíc lidí.

Rádio uvedlo, že podle nedávného průzkumu by se v případě ruské invaze chopilo zbraně 24 % Ukrajinců.

V případě války domobrana spadá pod ukrajinské armádní velení. Jejím úkolem je udržovat zákon a pořádek, chránit klíčovou infrastrukturu před sabotážními skupinami a pomáhat armádě při bojových operacích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

18:25 Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

REPORTÁŽ „Rozumíme politickému boji, ale…“ Ať začne vláda řešit problémy podnikatelů, zásadně vyzval…