Agentura Reuters přinesla exkluzivní informaci, že Ukrajinci předloží partnerům plán na přijetí dalších sankcí proti Rusku. Dosud nezveřejněná tzv. Bílá kniha Ukrajiny zahrnuje podle agentury 40 stran doporučení, jak vůči Rusku ekonomicky přitvrdit. Včetně zabavování ruských aktiv. Ti, kteří by se proti tomu ohradili, by následně mohli dostat doporučení, ať jim ekonomické ztráty kompenzuje Ruská federace, což si z pohledu Ukrajiny Rusko může dovolit kompenzovat, pokud si stále může dovolit útočit na Ukrajinu. Ruská agrese proti Ukrajině trvá již 1184 dní. Zabavený majetek sankcionovaných osob by měl podle představ vlády v Kyjevě co nejrychleji zamířit na Ukrajinu.
Ukrajinci mají za to, že by EU měla zvážit řadu kroků k tomu, aby se její sankce uplatňovaly důrazněji i mimo její vlastní území, včetně zaměření na zahraniční společnosti, které využívají své technologie k pomoci Rusku, a „zavedení sekundárních sankcí na odběratele ruské ropy“. Agentura Reuters připomněla, že takové sekundární sankce, které by mohly zasáhnout velké odběratele, jako je Indie a Čína, představují potenciálně velmi významný krok, který se EU dosud zdráhala udělat. Americký prezident Donald Trump o zavedení sekundárních sankcí sice mluvil, ale prozatím zůstal jen u mluvení.
Vláda v Kyjevě ve své Bílé knize také doporučuje Bruselu, jak nové sankce prosadit i přes případný odpor některých premiérů, např. Viktora Orbána v Maďarsku nebo Roberta Fica na Slovensku. Kyjev Bruselu doporučuje, aby k přijetí nového balíčku sankcí využil princip většinového, nikoli jednomyslného hlasování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.