Bude-li vládu sestavovat hnutí ANO, kterého partnera v ní chcete vidět nejvíce?Anketa
Ukrajinci mají za to, že by EU měla zvážit řadu kroků k tomu, aby se její sankce uplatňovaly důrazněji i mimo její vlastní území, včetně zaměření na zahraniční společnosti, které využívají své technologie k pomoci Rusku, a „zavedení sekundárních sankcí na odběratele ruské ropy“. Agentura Reuters připomněla, že takové sekundární sankce, které by mohly zasáhnout velké odběratele, jako je Indie a Čína, představují potenciálně velmi významný krok, který se EU dosud zdráhala udělat. Americký prezident Donald Trump o zavedení sekundárních sankcí sice mluvil, ale prozatím zůstal jen u mluvení.
Vláda v Kyjevě ve své Bílé knize také doporučuje Bruselu, jak nové sankce prosadit i přes případný odpor některých premiérů, např. Viktora Orbána v Maďarsku nebo Roberta Fica na Slovensku. Kyjev Bruselu doporučuje, aby k přijetí nového balíčku sankcí využil princip většinového, nikoli jednomyslného hlasování.
Evropská komise na žádost agentury Reuters o komentář k ukrajinskému dokumentu bezprostředně nereagovala.
Bílá kniha se prý důsledně vyhýbá jakékoli kritice Washingtonu a místo toho obsahuje doporučení, aby EU převzala vedoucí roli ve vyvíjení sankčního tlaku na Rusko. Ukrajinci současně neskrývají obavy, co Trumpovo váhání nad uvalením dalších sankcí na Rusko nakonec udělá s EU.
„Odstoupení Američanů od sankčního režimu by bylo obrovským úderem na jednotu EU. Obrovským,“ řekl agentuře Reuters vysoce postavený ukrajinský vládní úředník.
Zvlášť když EU nemůže plně nahradit vliv Spojených států při vyvíjení ekonomického tlaku na Rusko. Velká část dopadu amerických sankcí pramení z dominance dolaru v globálním obchodu, které euro nemůže konkurovat, byť vůči Rusku disponuje nemalou ekonomickou silou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se obrátil i na generálního tajemníka NATO Marka Rutteho a vyzval ho, aby jako nejvyšší politický představitel aliance vyvinul větší tlak na Rusko, protože jen velký a koordinovaný tlak může přinést ovoce.
Vážíte si politické zkušenosti a moudrosti Miroslavy Němcové?Anketa
I held a conversation with @SecGenNATO Mark Rutte.
— Volodymyr Zelenskyy / ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) May 21, 2025
We discussed the current situation, our joint next steps, and the necessity of applying pressure on Russia. I shared details of recent engagements with partners and outlined the formats and platforms we are considering for… pic.twitter.com/EFEEN1Q4dY
„Rusové zatím nejsou připraveni válku ukončit. Proto jsou všechny naše formy tlaku, veškerá naše spolupráce s partnery při vyvíjení tlaku na Rusko naprosto nezbytné. Tlak přesvědčuje. Tlak na bojišti. Tlak na ekonomiku – a přesně k tomu slouží sankce. Tlak v politice. Chci poděkovat všem, kteří podporují Ukrajinu,“ prohlásil také Zelenskyj v projevu ke spoluobčanům.
Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?Anketa
Německý kancléř Fridrich Merz v Berlíně otevřeně řekl, že „v tuto chvíli neexistují vůbec žádné náznaky toho, že by válka mohla rychle skončit“. Snažíme se dosáhnout všeho, co je možné, diplomatickými prostředky. Návrh, aby papež zprostředkoval, je „poslední pozemskou autoritou“. Lze jen doufat, že alespoň tam bude možné svést znepřátelené strany dohromady ke konstruktivní diskusi, nechal se slyšet Merz, jehož citoval nejčtenější německý list Bild.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.