Ukrajinská ambasáda rozzlobeně reaguje na Zemanova slova v Prezidentském Pressklubu

05.01.2015 16:10

Podle ukrajinského velvyslanectví v Praze je Stepan Bandera, kontroverzní ukrajinský vůdce z období druhé světové války, pro většinu Ukrajinců symbolem boje za svobodu a nezávislost. Velvyslanectví to sdělilo v reakci na nedělní vyjádření prezidenta Miloše Zemana k nedávnému kyjevskému pochodu banderovců. Akce byla podle českého prezidenta organizována stejně jako nacistické pochodňové průvody.

Ukrajinská ambasáda rozzlobeně reaguje na Zemanova slova v Prezidentském Pressklubu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Setnina před portrétem Stepana Bandery
reklama

„A tak jsem si říkal, že s tou Ukrajinou je něco špatně, a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala," poznamenal Zeman v nedělním Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1. V rozhovoru pro sobotní deník Právo pak ukrajinského předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka označil spíše za „premiéra války". Podle něj nechce mírové řešení situace na Ukrajině, které navrhuje Evropská komise.

Fotogalerie: - Zeman v Pressklubu

Hovory z Lán nahradil Prezidentský Pressklub.
Moderátor Luboš Xaver Veselý
Hovory z Lán nahradil Prezidentský Pressklub.
Hovory z Lán nahradil Prezidentský Pressklub.
Hovory z Lán nahradil Prezidentský Pressklub.
Hovory z Lán nahradil Prezidentský Pressklub.

„V souvislosti s posledními výroky prezidenta České republiky Miloše Zemana o situaci na Ukrajině a osobnosti Stepana Bandery velvyslanectví Ukrajiny v České republice prohlašuje, že ve vztazích s oficiální Prahou se řídí oficiálním stanoviskem vlády České republiky, jež spočívá v plné podpoře územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny a v němž není pochyb o účasti Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny," uvedla dnes ukrajinská ambasáda.

„Zastupitelský úřad Ukrajiny považuje za vhodné zdůraznit, že, navzdory možným rozdílům v názorech na Stepana Banderu, pro většinu Ukrajinců je symbolem boje za svobodu a nezávislost naší země," dodali zástupci velvyslanectví.

Zemanovi věnuje pozornost i ukrajinský tisk

Na Zemanovy výroky týkající se například sankcí proti Rusku nebo účasti Ruska ve východoukrajinských bojích reagovali zástupci Ukrajiny již v minulosti. Pozvali si třeba českého velvyslance v Kyjevě, aby prezidentova vyjádření vysvětlil.

Značnou pozornost Zemanově kritice vývoje na Ukrajině věnují i dnešní ukrajinský a ruský tisk. Média v obou zemích českého prezidenta obsáhle citují a všímají si zejména označení šéfa ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka za „premiéra války". Příznivý ohlas měly Zemanovy výroky v ruském parlamentu.

Bandera byl za války vůdcem ukrajinských nacionalistů, po pokusu o vyhlášení nezávislosti Ukrajiny jej nacisté internovali v koncentračním táboře. V německém exilu jej v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, Rusové jej však považují za zločince a kolaboranta s nacisty. V roce 2010 dostal od končícího prezidenta Viktora Juščenka čestný titul Hrdina Ukrajiny. Rozhodnutí vyvolalo ve světě převážně vlnu odporu. O rok později soud Juščenkův výnos zrušil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…